Když se vám v projektu objeví od projektanta jako jediné možné řešení vytápění tepelné čerpadlo, vzpomeňte si na slavný a ikonický výrok Angely Merkelové „Alternativlos“ (tedy „bez alternativy“). Znamená totiž jediné: „Takhle to bude, a vy to jen hezky přijměte.“
Nedejte se a vězte, že díky loňské novele 222/2024 Sb. vyhlášky o energetické náročnosti budov č. 264/2020 Sb., která vstoupila v platnost 1. září 2024, může být hlavním zdrojem tepla nového rodinného domu i elektrické sálavé vytápění.
Až do loňského podzimu byla situace jiná: energetickým specialistům nevycházela při výpočtu Průkazu energetické náročnosti budovy (PENB) instalace elektrických topných systémů v novostavbách dobře. Důvodem byla tehdejší metodika výpočtu a vysoký faktor neobnovitelné primární energie (NEP). Obojí se díky novelizaci legislativy změnilo a nyní jsou podmínky pro elektrické sálavé vytápění výrazně jiné a lepší.
Novelou se snížil faktor NEP z 3,0 na 2,6, klíčovou změnou však byla nová metodika výpočtu. Ta umožnila započítat do výpočtu PENB celou výrobu fotovoltaické elektrárny na domě a tím i snížit spotřebu neobnovitelné primární energie. Stavebníkovi tak v současnosti stačí instalovat na domě malou fotovoltaickou elektrárnu o velikosti řádově 6 kWp a může si dát nainstalovat elektrické sálavé vytápění. S touto kombinací splní kritéria pro PENB a pro vydání stavebního povolení.
Foto: Fenix
Nízká spotřeba energie pro vytápění vybízí k hledání optimálního řešení topného systému
Současné novostavby mají nízké energetické ztráty a náklady na instalaci a provoz tepelného čerpadla u nich vychází hůř než u elektrických topných systémů. Miroslav Petr, vedoucí tuzemského obchodu společnosti FENIX Trading tento zdánlivý paradox vysvětluje: „Na sociálních sítích a v médiích se k mému překvapení pořád objevují doporučení, že tepelná čerpadla jsou vhodná hlavně pro dobře zateplené domy. To považuji za nesmysl, protože hlavní výhoda tepelných čerpadel se zde kvůli nízké potřebě tepla prakticky nedá využít. Stavebníkům nových a majitelům stávajících rodinných domů radíme, aby v první řadě snižovali energetickou náročnost jejich bydlení. To znamená: zateplujte, dávejte lepší okna, prostě nejlevnější energie je ta, kterou vůbec nepotřebujete. A peníze, které byste dali případně do tepelného čerpadla, radši dejte do zlepšení obálky domu a třeba do rekuperace. A když pak bude váš dům mít ztrátu kolem 4-5 kW, tak v takovém případě nemá smysl dávat jiné topení než to elektrické,“ říká Miroslav Petr.
Foto: Fenix
Obavy z vyšší spotřeby energie u elektrického sálavého vytápění nejsou na místě
Výrobci tepelných čerpadel se předhání ve výši COP, který říká, kolikrát více tepla tepelné čerpadlo vyrobí, než kolik spotřebuje elektřiny. Vyšší COP znamená efektivnější provoz a nižší náklady na vytápění. Na papíře slibovaná čísla kolem COP 5 jsou však reálné v praxi nedosažitelná, v optimálních případech je COP max. 3, a u většiny realizací je z mnoha různých důvodů (nevhodný projekt, snaha o úspory apod.) ještě nižší.
To pak zásadně mění kalkulaci celkových nákladů na pořízení, provoz a údržbu jednotlivých vytápěcích systémů. Na rozdíl od těch složitějších (jako je např. vytápění tepelným čerpadlem) nevyžaduje elektrické sálavé vytápění složité rozvody a servis. Instalace je jednoduchá a levná, životnost je srovnatelná s životností domu (FENIX Trading například dává na své podlahové topné rohože a kabely Ecofloor doživotní záruku). Elektrické sálavé topné systémy lze navíc snadno regulovat pomocí termostatů a chytrých systémů řízení. Díky rychlé reakci na změnu teploty umožňují efektivně vytápět jen tehdy, kdy je to potřeba – což výrazně snižuje spotřebu energie.
Foto: Fenix
Elektrické sálavé vytápění je tak ideálním řešením pro současné nízkoenergetické a pasivní domy
Nabízí jednoduchost, flexibilitu, rychlou instalaci a komfortní způsob vytápění bez zbytečných nákladů a složitostí. V kombinaci s obnovitelnými zdroji může navíc přispět k naprosté nezávislosti na fosilních palivech. Pokud tedy stavíte moderní dům s důrazem na úspornost a udržitelnost, elektrické sálavé vytápění rozhodně stojí za zvážení.
Foto: Fenix