Chytrý dům, chytrá domácnost, chytré bydlení. Tři názvy pro jeden moderní životní styl. Tři podoby světa budoucnosti, který máme na dosah již dnes. Mnozí již mají svou domácnost vybavenou inteligentními systémy a zařízeními, mnozí si do svých domů nechávají zabudovat „high-tech technologie“, které dříve měly své místo pouze ve světě sci-fi.
Nabízí se ovšem také otázka, zda a jak s moderními technologiemi ve světě nemovitostí drží krok pojištění majetku. Na co si dát pozor, když pojišťujete svou smart domácnost zakomponovanou v high-tech architektuře?
Smart domácnost v high-tech nemovitosti
S chytrými technologiemi jako by se v poslední době, hovorově řečeno, roztrhl pytel. Vrcholem moderních technologií už dávno nejsou (obyčejné) smartphony, dnes už jsme pokročili do světa internetu věcí, do světa zařízení napojených na internet i umělou inteligenci. V dnešní době už může být chytré neboli smart téměř cokoli — osvětlení, klimatizace, úklid, vytápění, stínění, multimédia a hudba, zabezpečení objektu, zavlažování a péče o zahradu nebo třeba přístup do budovy a zásobování elektřinou, je-li objekt vybaven fotovoltaickou elektrárnou.
Jedním z průvodních jevů pokročilých moderních technologií bývá skutečnost, že se mnohdy nejedná o nijak levné záležitosti. Naopak. Za kvalitní high-tech zařízení si mnohdy majitelé nemovitostí připlatí. S vyššími pořizovacími náklady jednotlivých komponentů jde přitom ruku v ruce také vyšší cena celé nemovitosti, stejně jako hodnota vybavení domácnosti. A právě na tento aspekt by měli majitelé chytrých domů a domácností myslet při sjednávání pojištění majetku.
Pojištění chytrého domu a domácnosti
Podstatným rizikem, jehož je třeba se v této situaci vyvarovat, je podpojištění. Nemovitost se instalací sofistikovaných technologií výrazně zhodnocuje, a proto je třeba adekvátním způsobem nastavit výši pojistného plnění a zároveň nezapomenout ani na to, že pojišťovny mohou mít pro určitý typ vybavení či majetku nastaveny specifické maximální limity plnění. Pro optimální podobu pojistné smlouvy je proto vhodné její parametry konzultovat přímo s pojišťovnou, která vám pomůže zohlednit všechny podstatné aspekty nemovitosti, jež je třeba vzít v potaz, aby pojistka fungovala, jak má.
Vyplatí se například myslet také na samotný provoz domu vybaveného chytrými technologiemi. Výhodnou variantu nabízí například unikátní pojištění elektronických a strojních zařízení od Kooperativy, které vedle rizika poruchy technologických systémů kryje i hrozby kybernetické, což se v případě chytrého domu a domácností vybavených sofistikovanými systémy může hodit. I sebelepší software a hardware totiž čas od času může potkat nějaká kybernetická nehoda, která si vyžádá odborný zásah specialistů.