Historie vysavače sahá až na počátek 20. století. Tehdy přístroje vážily 200 kilogramů, byly umístěné na koňském povozu a poháněl je benzínový motor. No, a dneska vás některé k obsluze už vůbec nepotřebují…
Svoboda s „tyčákem“
Tyčový vysavač neboli „tyčák“ je mezi uživateli stále oblíbenější. Na to reagují výrobci a snaží se ho dovést k dokonalosti, a to nejen co do výkonu, ale hlavně v jeho funkcích. Prvním velkým plusem je to, že funguje na baterii, takže vám při práci nepřekáží a nelimituje vás žádný kabel. Při výběru dejte přednost Li-ion baterii, jíž nevadí nabíjení ani v tom okamžiku, kdy není úplně vybitá. Životnost baterie je cca 300 až 350 cyklů, což je asi 1 rok při frekvenci denního používání. Pak je nutné koupit novou. Na jedno nabití vydrží vysavač pracovat v průměru 30 až 60 minut. Režim turbo tuto dobu zkracuje. Dále tento spotřebič nabízí možnost 2 v 1, kdy k podlahovému vysavači přibude ještě jeho ruční verze. Funguje to tak, že z těla vyjmete střední díl. U jiného typu se ze základního modulu odejme dlouhý nástavec s hubicí a nasadí kartáček či jiná hubice. Další předností „tyčáku“ je příslušenství, které umožňuje díky speciálním hubicím třeba čistit čalounění na nábytku, v autě nebo odstraňovat zvířecí chlupy. Ve výbavě najdete i dlouhé či krátké nástavce, s nimiž vysajete i úzké štěrbiny, zlikvidujete pavučiny až u stropu nebo uklidíte drobky na stole. Speciální kartáček jde spolu s ruční verzí vysavače používat jako prachovka. Někdy také lze teleskopickou tyč uzpůsobit vaší výšce či ji díky speciálnímu kloubu zlomit, a dostat se tak lépe pod nábytek. Můžete mít i nasvícenou hubici, takže lépe vidíte na to, co vysáváte. Seženete i verzi 3 v 1, kdy vysavač funguje také jako mop.
Foto: archiv redakce
Vysávací klasika
Klasické podlahové vysavače se dělí na dvě základní kategorie, a to na sáčkové a bezsáčkové. U sáčkových vysavačů máte dále možnost pořídit takové, které mají sáčky buď jednorázové, nebo sáčky na opakované použití. Hygieničtějším řešením je jednorázový sáček, protože ho z vysavače vyjmete a zahodíte. Díky záklopce, kterou lepší typy sáčků mají, tak s prachem a dalšími nečistotami nepřijdete do přímého kontaktu. Znamená to ale určité výdaje za sáčky. Sáčky na opakované použití musíte vyklepávat, což je vzhledem k víření prachu nepříjemné. Navíc sáčky časem ztrácejí pevnost a mohou propouštět nečistoty. Za sáčky ušetříte, když si pořídíte bezsáčkový model. Měli byste ale po každém vysávání prachovou nádobku vysypat, ideálně i vymýt. Také je nutné pravidelně čistit filtr. Nová generace bezsáčkových vysavačů je vybavena cyklónovou technologií, která umožňuje vyšší výkon spotřebiče, a to i v okamžiku, kdy je nádoba na prach skoro plná. Důležitým parametrem při výběru bude kromě výkonu i hlučnost vysavače. Počítejte s tím že bezsáčkové vysavače s cyklónovou technologií jsou oproti klasice se sáčkem hlučnější, některé dosahují hladiny až 80 dB. Co se týká filtrů, ideálním řešením je filtr HEPA, který zachytí i ty nejjemnější nečistoty, jež se v domácnosti vyskytují. Do domácnosti, kde jsou alergici či astmatici, je toto nutností. Zajímat by vás měl i sací výkon, což je parametr udávající sílu vysávání. Platí, že čím vyšší číslo, tím efektivnější vysávání.
Foto: archiv redakce
Inteligence robotů
Nejmodernějším způsobem úklidu je robotické vysávání. Malá kulatá, hranatá či trojúhelníková motorizovaná jednotka vám dokáže dokonale uklidit hladkou podlahu i s nízkým kobercem či prahem. Výška překážky je proto důležitým parametrem, který byste měli při výběru sledovat. Některý robot dokáže zvládat překážky do výšky až 2,2 cm. Aby robot uklidil i prostor pod nábytkem, je nutné znát výšku samotného přístroje. Už samotné slovo robot znamená, že si domů pořizujete velmi chytrého pomocníka, který vás vůbec nebude potřebovat. Sám se nabije, uklidí a pro „šťávu“ si dojede do dokovací stanice. Některé sofistikované modely si dokážou samy vysypat i nádobu s prachem. Robotický vysavač nemusíte nijak programovat. Díky navigaci si zmapuje prostor a pečlivě ho centimetr po centimetru uklidí. Kvalitnější přístroje s pokročilými navigačními prvky ani nenarážejí do nábytku a vysávají efektivněji. Máte-li robota z kategorie chytrých, můžete ho ovládat na dálku i mobilním telefonem. Stačí si od výrobce do mobilu či tabletu stáhnout příslušnou aplikaci. Máte-li možnost napojit robota na wi-fi, lze ho svým mobilem ovládat kdykoliv a odkudkoliv. Můžete ho tímto způsobem zapnout, kontrolovat při práci, stanovit mu časový plán atd. Robotický vysavač může mít i řadu dalších užitečných funkcí. Například virtuální zeď vytvoří neviditelnou překážku, kterou vysavač nepřejede. Senzor překážek dokáže rozpoznat volný prostor pod robotem a zabránit mu pádu ze schodů. Robot, který má i funkci detekce nečistot, rozpozná více znečištěné místo a více se na něj zaměří.
Foto: archiv redakce
Co ještě ohlídat
- Nezanedbatelným parametrem je konstrukce vysavače, zejména kolečka, která by měla zajistit hladký pohyb a stabilitu na podložce.
- Zohledněte délku kabelu, která ovlivní akční rádius při úklidu. Standardně se prodávají vysavače s kabelem dlouhým 9 m.
- Práci by mohlo znepříjemnit i komplikované vyjímání sáčku či nádoby na prach. Vyzkoušejte si to v prodejně.
- Vysávanému prostoru a typu podlahy přizpůsobte sací výkon.
- Typ filtrace. Můžete mít filtry omyvatelné i neomyvatelné. Nejvyšší účinnost až 99,95 % mají filtry HEPA. Nejnižší 85% filtry s označením EPA 10.
- Komfort práce ovlivní i materiál a ergonomie trubice. Upřednostněte trubici z oceli nebo z nerezu. Výhodou je teleskopický výsuv.