Toužíte po nakrátko zastřiženém pažitu ve stylu golfového hřiště, nebo naopak holdujete venkovskému trávníku se záplavou sedmikrásek a pampelišek? Ať tak či tak, váš trávník bude krásný, jen když mu na jaře věnujete trochu péče.
Trávník vyžaduje péči
Možná to tak na první pohled nevypadá, ale travní porost patří na zahradě k těm nejnáročnějším rostlinám – v této disciplíně ho předčí snad jen plodová zelenina. Četnost péče bude záležet také na typu trávníku. Pokud u golfového trávníku požadujete dostatečnou hustotu, svěžest a zdárný růst, budete ho muset opečovávat alespoň čtyřikrát do roka, obyčejný travní porost posetý kvítky si pak vystačí jen s jarní údržbou. Mnohem méně pozornosti naopak potřebují louky, které se v současnosti staly velkým trendem – krásně kvetou, sečení vyžadují jen dvakrát ročně a ocení je i hmyz. Hodí se však spíše do odlehlejších koutů zahrady, blíže u domu lépe slouží klasický trávník. Základní jarní péče o něj sestává z takzvané vertikutace a hnojení. V případě potřeby je ve třetím kroku nutné trávník dosít.
Foto: archiv redakce
Hnojení trávníku
Někteří zahradníci doporučují porost přihnojit už v předjaří, jiní čekají na březen. Jestli jste nedočkaví, použijte ředěnou rostlinnou jíchu místo průmyslově zpracovaného hnojiva. Ideální je pohnojit trávník asi týden po březnové či dubnové vertikutaci. Pusťte se do toho ideálně krátce po jarním dešti, když je půda vlhká. Volte nejlépe hnojivo určené přímo pro trávník, s vyšším obsahem dusíku, který podpoří růst a vytváření zelené hmoty. Trávník potřebuje opravdu hodně výživy, jinak usychá, objevuje se v něm mech, případně trávu plíživě vytlačuje odolnější plevel. Hnojivo rovnoměrně rozprostřete po celé travnaté ploše, nejlépe pomocí rozmetadla či sypacího vozíku. Nezapomeňte na následnou spršku obohacenou o probiotické bakterie, které trávníku pomohou výživné látky z hnojiva účinně zpracovat.