Většina z nás, kteří žijeme v rozvinutých zemích, produkuje značné množství různorodého odpadu. Výzkumy zjistily, že až 90 % odpadu vyhozeného domácnostmi, restauracemi a supermarkety jsou recyklovatelné zbytky potravin. Zjistilo se dokonce, že typická domácnost ročně vyprodukuje téměř půl tuny potravinového odpadu. Je to nejen mrhání zdroji, kterých se na jiných místech světa nedostává, ale v důsledku jde také o přímé ohrožení ekologické rovnováhy našeho světa.
Když se biologicky rozložitelný odpad dostane na skládky, nejenže skládka zabírá v přírodě místo bez možnosti dalšího využití, jde ale také o plýtvání zdroji.
„Zelenou část bioodpadu“ totiž můžeme recyklovat a proměnit v hodnotný kompost, gastroodpad zase můžeme využít v bioplynových stanicích k výrobě energie.
Metan, který se uvolňuje při skládkování odpadu, nebo právě v souvislosti se zvyšováním teploty z tajícího permafrostu, totiž oproti kysličníku uhličitému zvyšuje skleníkový efekt více než dvacetkrát, čímž urychluje globální změnu klimatu. Hledat cesty, jak odpad recyklovat, je proto nezbytná.
Jak recyklovat odpad v domácnosti
Pokud chcete něco udělat pro snížení své uhlíkové stopy a zachování životních podmínek i pro další generace, můžete začít hned.
Nejsnadnější cestou je odpad správně třídit, protože díky tomu umožňujeme jeho materiálové využití.
V případě kuchyňského bioodpadu jej můžete vyhodit na kompost, pokud máme byt, i tak můžeme kompostovat – vyzkoušejte žížalí kompostování (tzv. vermikulturu) ve vermikompostéru, které lze provádět v interiéru.
Při žížalím kompostování, neboli vermikultuře, recyklujete zbytky potravin na kompost, který je velmi bohatý na živiny a lze jej využít například ke hnojení vaší zahrádky nebo pokojových rostlin.
Další možností je vytřídit bioodpad do sběrných nádob na bioodpad, odevzdat na sběrném dvoře, nebo vytřídit v přistavených kontejnerech.
Pozor na to, jaký bioodpad a za jakým účelem třídíme. Některé složky bioodpadu lze zpracovat za účelem výroby kompostu (navíc se liší domácí a průmyslová kompostárna), jiná skladba odpadu se využívá v energetických zařízeních.
Pro domácí kompostování můžete použít většinu odpadu z kuchyně, například zbytky zeleniny, ovoce, kávovou sedlinu a filtry, vaječné skořápky, čajové sáčky nebo skořápky od ořechů.
Zjistěte více informací o tom jak recyklovat odpad
Více o třídění a využití domácího odpadu se dočtete na specializovaných webech - udržitelným hospodařením v kuchyni a domácnosti se zabývá například web Jakvkuchyni.cz.
Kromě tisíců receptů se zde například dozvíte co jsou to superpotraviny a jak je využít pro přípravu zdravých a chutných pokrmů.
Právě tam také najdete spoustu zajímavých informací ozdravém životním stylu, vhodné životosprávě a šetrnějším přístupu k životnímu prostředí.