Za první republiky prý někteří zaměstnavatelé dávali ženám den volna na praní. Vyvařit a na valše vyprat veškeré prádlo, ručně je vymáchat a vyždímat byla totiž opravdu pěkná fuška. Dnes takovou práci stihneme za pár hodin, klidně i s knížkou v ruce.
Perte ekonomicky
Vložit prádlo do pračky, přidat prací prostředek a zvolit program zvládne každý. Přesto mnoho lidí nepere prádlo správně. Nejčastější chybou je používání zbytečně vysoké teploty nebo nepřesné dávkování pracího prostředku. Program „vyvářka“ je většinou už zbytečný. Kromě toho, že jsou vysoké teploty neekonomické, ničí v pracích prostředcích účinné enzymy, které rozpouštějí nečistoty. Vzhledem k účinnosti detergentů je v současnosti zbytečná i funkce předepírání.
Foto: archiv redakce
Sušte správně
Sušičky se postarají o prádlo v rekordním čase a zbaví ho i drobných textilních chuchvalců, které se v pračce neodstraní. Efektivitu sušení zajišťují tepelná čerpadla, která výrazně snižují spotřebu energie. Aby se každá textilie optimálně usušila a nepoškodila se, je třeba správně využívat programy na konkrétní tkaniny. Týká se to zejména choulostivých materiálů, jako je hedvábí, vlna nebo peří. Prádlo usušené v sušičce je příjemně měkké a nadýchané.
Foto: archiv redakce
Výkonné sety
Přednosti sušiček se sofistikovanými programy oceňují i ti, kteří mají na sušení prádla v domácnosti dostatek volného prostoru. Výhodou je totiž nejen rychlost a načechrané prádlo, ale například i možnost využití rychlé regenerace krátce nošených oděvů. Pračka a sušička ze stejné modelové řady tvoří praktický pár, který může stát vedle sebe i nad sebou. Ještě donedávna se ale vzhledem k nižší kapacitě sušiček muselo počítat s tím, že se celá várka vypraného prádla najednou neusuší. Současné sety už však mají většinou kapacitu stejnou a některé jsou dokonce vybavené schopností vzájemné komunikace. Pračka vyhodnotí míru zašpinění prádla, informuje sušičku o použitém pracím programu a ta následně nastaví optimální způsob sušení.
Žehlení a pára
Jakkoli sušičky dokážou některé druhy textilií usušit tak, že už nepotřebují další péči, stále jsou ještě kousky prádla, například z bavlny nebo lnu, které je třeba vyžehlit. S hodně pomuchlanými tkaninami si dobře poradí parní žehličky, zejména jsou-li vybaveny funkcí silnějšího parního rázu. Ten žehlička jednorázově vyvine po stisknutí tlačítka. Kromě žehliček jsou k dispozici i napařovací systémy, které umožňují vertikální vyhlazování textilií bez žehlicího prkna.
Foto: archiv redakce