image/svg+xml

Tlačítko menu
  • Návštěva
  • Interiér
  • Stavba
  • Inspirace
  • Servis
Předplatné

Chystáte se stavět dům? Jak celou stavbu financovat? Zdroj: Unsplash.com

Foto: archiv redakce

Chystáte se stavět dům? Jak celou stavbu financovat?

40

Stavba domu je finančně náročná záležitost, kterou je v mnoha případech nutné zaštítit hypotékou. Financování stavby ale můžete řešit i dalšími způsoby. Jaké to jsou?

Když se rozhodnete udělat v životě další krok a přestěhovat se do rodinného domu, budete určitě přemýšlet, jestli koupit již hotový, nebo si ho raději postavit podle vlastních představ. Stavba domu je ale náročná – na čas, peníze, ale i psychiku. Poradíme vám, jak celý projekt financovat.

1. Vlastní prostředky

První a také nejideálnější variantou je využít vlastní prostředky. V takovém případě ale musíte na stavbu myslet dlouho před její realizací a začít dostatečně včas spořit. S tím vám pomůže spořicí účet, kam si můžete peníze odkládat a postupně tak na dům našetřit. Jak dlouho bude trvat naspořit dostatečnou sumu záleží na tom, kolik si budete odkládat a jak se vám podaří uspořené peníze neutrácet.

Výhodou tohoto způsobu financování je, že se nemusíte trápit se splátkami, úrokovou sazbou ani poplatky. Platíte tak pouze za stavbu, resp. za materiál a práci (v případě, že nestavíte svépomocí).

2. Hypotéka

I když je financování „z vlastní kapsy“ tou nejlepší možností, často je velmi obtížné dosáhnout na několikamilionovou částku potřebnou ke stavbě. Na řadu přichází hypotéka. Na to abyste ji získali potřebujete i část vlastních prostředků – ať už naspořené peníze, třeba právě díky spořicímu účtu, nebo například nemovitost k zástavě s dostatečnou hodnotou.

S hypotékou samozřejmě přicházejí také povinnosti – pravidelné splácení. Každý měsíc budete muset zaplatit stanovenou splátku. Navíc je tu i úroková sazba a možné poplatky za některé úkony spojené s hypotékou, jako například mimořádná splátka nebo předčasné splacení.

3. Úvěr ze stavebního spoření

Možná i vy si na budoucí bydlení nějaký čas spoříte ve stavební spořitelně. Pokud už máte naspořenou dostatečnou část ze stanovené cílové částky a spoříte alespoň dva roky, můžete požádat o úvěr ze stavebního spoření. A to buď o řádný, překlenovací, případně hypoteční. U řádného úvěru je výhodou garantovaná výše úrokové sazby a předčasné splacení bez sankcí. Překlenovací úvěr využijete tehdy, když nedostanete řádný úvěr – vlastně jím překlenete dobu, než řádný úvěr získáte. Ovšem u překlenovacího úvěru musíte nadále spořit a také splácet úvěr. Některé úvěry ze stavebního spoření jsou podobné hypotečnímu úvěru – mají dlouhou dobu splatnosti, fixaci, nižší úrokovou sazbu a musí být zajištěné nemovitostí. Výhodou takového úvěru ze stavebního spoření je, že kombinuje výhody obou, jak hypotečního, tak i úvěru ze stavebního spoření.

Jak je to s pozemkem?

Se stavbou domu je nutné řešit rovněž otázku pozemku. Pokud ho už máte a není zatížen hypotékou, je to nejlepší možnost – pozemkem můžete ručit. Když pozemek nemáte a hodláte ho teprve najít a hned začít i stavět, bude pro vás lepší financovat koupi i stavbu jedním úvěrem. Na druhou stranu, jestli teprve kupujete pozemek, ale stavbu plánujete až v budoucnu, je lepší nejdříve řešit financování pozemku – čerpat úvěr nebo pozemek zaplatit z vlastních uspořených prostředků.

04. 06. 2020 Text: Komerční sdělení

Diskuze 0

Newsletter

Související články

Obvodové zdi jsou klíčovým prvkem při stavbě domu. Investice do pořádného zdiva, které už zpětně nevyměníte, se rozhodně vyplatí. A Porotherm vám to na konkrétních příkladech dokáže.  „Dům člověk staví jednou za život, proto se snažíme investory přesvědčit, že volba pořádného materiálů pro obvodové zdivo je klíčová. Na trhu stále vnímáme převahu řešení s dodatečným zateplením, často se setkáváme s nedůvěřivostí ohledně produktových řad pro jednovrstvé zdění. Tomu je potřeba jít naproti a zvrátit ve společnosti uvažování nad investicí do hrubé stavby,” říká obchodní ředitel divize hrubá stavba Roman Busta.   Kreativní a zábavnou formou představuje nová kampaň 7v1: Pořádné cihly výhody, které jsou pro jednovrstvé zdění typické. „Hlavním poselstvím celé kampaně je číslo 7, které tvoří klíčový prvek. Toto číslo bylo pečlivě vybráno, aby reflektovalo 7 hlavních výhod zdění z cihlového zdiva bez kontaktního zateplení. Vlastnosti cihel vhodných pro jednovrstvé zdění jsou dále rozpracovány dle 7 různých témat – od mýtů až po příklady, jak ušetřit. Výhody demonstrujeme i pomocí videí se životními situacemi, které by se daly k volbě obvodového zdiva přirovnat,“ uvádí manažerka značky Porotherm Pavlína Jandová.  Na www.PoradneCihly.cz se tak investor dočte ty nejzásadnější důvody, proč stavět z jedné vrstvy cihel bez kontaktního zateplovacího systému. Stránka se stává centrem vzdělávání a informací o tzv. jednovrstvém zdivu.  „Chceme dokázat, že se nejedná pouze o praktickou volbu, ale inovativní řešení pro zdravý a funkční domov a váhající investory přesvědčit, že jsou často tlačeni do řešení, které nemusí být nejlepší volbou a může být často zastaralé. Cílem je, aby byl investor dobře informovaný a dokázal na základě svých znalostí udělat správné rozhodnutí o svém budoucím bydlení,” říká o myšlence kampaně Roman Busta.

Porotherm novou kampaní edukuje investory o jednovrstvém obvodovém zdivu. S pořádnou cihlou jedna vrstva stačí!

Matěj Jurečka - Rekonstrukce obvodového zdiva je náročná. Na co si dát pozor?

Matěj Jurečka - Rekonstrukce obvodového zdiva je náročná. Na co si dát pozor?

Překlady pro stínicí techniku sluneční žár do interiéru nepustí

V létě chladí, v zimě udrží teplo domova. Překlady pro stínicí techniku sluneční žár do interiéru nepustí



Právě v prodeji

Jediné originální Bydlení na českém trhu

Vychází od roku 1979




Předplaťte si naše časopisy


© 2018 - 2023 BYDLENÍ Kontakt Autoři

RSS Tisk GDPR CMP