Stavba domu je finančně náročná záležitost, kterou je v mnoha případech nutné zaštítit hypotékou. Financování stavby ale můžete řešit i dalšími způsoby. Jaké to jsou?
Když se rozhodnete udělat v životě další krok a přestěhovat se do rodinného domu, budete určitě přemýšlet, jestli koupit již hotový, nebo si ho raději postavit podle vlastních představ. Stavba domu je ale náročná – na čas, peníze, ale i psychiku. Poradíme vám, jak celý projekt financovat.
1. Vlastní prostředky
První a také nejideálnější variantou je využít vlastní prostředky. V takovém případě ale musíte na stavbu myslet dlouho před její realizací a začít dostatečně včas spořit. S tím vám pomůže spořicí účet, kam si můžete peníze odkládat a postupně tak na dům našetřit. Jak dlouho bude trvat naspořit dostatečnou sumu záleží na tom, kolik si budete odkládat a jak se vám podaří uspořené peníze neutrácet.
Výhodou tohoto způsobu financování je, že se nemusíte trápit se splátkami, úrokovou sazbou ani poplatky. Platíte tak pouze za stavbu, resp. za materiál a práci (v případě, že nestavíte svépomocí).
2. Hypotéka
I když je financování „z vlastní kapsy“ tou nejlepší možností, často je velmi obtížné dosáhnout na několikamilionovou částku potřebnou ke stavbě. Na řadu přichází hypotéka. Na to abyste ji získali potřebujete i část vlastních prostředků – ať už naspořené peníze, třeba právě díky spořicímu účtu, nebo například nemovitost k zástavě s dostatečnou hodnotou.
S hypotékou samozřejmě přicházejí také povinnosti – pravidelné splácení. Každý měsíc budete muset zaplatit stanovenou splátku. Navíc je tu i úroková sazba a možné poplatky za některé úkony spojené s hypotékou, jako například mimořádná splátka nebo předčasné splacení.
3. Úvěr ze stavebního spoření
Možná i vy si na budoucí bydlení nějaký čas spoříte ve stavební spořitelně. Pokud už máte naspořenou dostatečnou část ze stanovené cílové částky a spoříte alespoň dva roky, můžete požádat o úvěr ze stavebního spoření. A to buď o řádný, překlenovací, případně hypoteční. U řádného úvěru je výhodou garantovaná výše úrokové sazby a předčasné splacení bez sankcí. Překlenovací úvěr využijete tehdy, když nedostanete řádný úvěr – vlastně jím překlenete dobu, než řádný úvěr získáte. Ovšem u překlenovacího úvěru musíte nadále spořit a také splácet úvěr. Některé úvěry ze stavebního spoření jsou podobné hypotečnímu úvěru – mají dlouhou dobu splatnosti, fixaci, nižší úrokovou sazbu a musí být zajištěné nemovitostí. Výhodou takového úvěru ze stavebního spoření je, že kombinuje výhody obou, jak hypotečního, tak i úvěru ze stavebního spoření.
Jak je to s pozemkem?
Se stavbou domu je nutné řešit rovněž otázku pozemku. Pokud ho už máte a není zatížen hypotékou, je to nejlepší možnost – pozemkem můžete ručit. Když pozemek nemáte a hodláte ho teprve najít a hned začít i stavět, bude pro vás lepší financovat koupi i stavbu jedním úvěrem. Na druhou stranu, jestli teprve kupujete pozemek, ale stavbu plánujete až v budoucnu, je lepší nejdříve řešit financování pozemku – čerpat úvěr nebo pozemek zaplatit z vlastních uspořených prostředků.