Terasa, zahrádka nebo předzahrádka mají sloužit především jako místo, klidu a odpočinku. Často je máme spojené s krásným jarním nebo letním počasím, zahradními oslavami, grilovačkami, ale také se dny klidu a pohody s knížkou nebo časopisem. Jak si zařídit odpočinkovou a relaxační zónu, kterou bude využívat celá rodina?
Posezení
K posezení můžete využít buď klasické sety zahradního nábytku, tedy stůl a židle či lavice, anebo vsadit na pohodlí a pořídit například zahradní lehátko, houpačku nebo závěsné křeslo, které je zejména v poslední době moderním a hojně využívaným způsobem k zahradnímu odpočinku a relaxaci. Tato křesla můžete použít dokonce pro celou rodinu. Vyhněte se ale typickým „hospodským“ lavicím, které slouží spíše k rychlému občerstvení, nikoliv odpočinku.
Osvětlení
Světlo na terase nebo místě relaxační zóny by mělo být osvětleno pouze tlumeně. Hodí se k tomu zahradí pochodně, které zapálíte jen tehdy, kdy je to potřeba. Ideální jsou také malé zahradní lampičky. Vhodným osvětlením jsou také dekorační venkovní světýlka, která můžete omotat okolo stromu, sloupu verandy nebo je připevnit na pergolu. Vytvoří dokonalou atmosféru pro teplé jarní a letní večery klidu a pohody.
Květiny
V blízkosti relaxační zóny můžete umístit květináče nebo rovnou skalky či malé záhonky s okrasnými květinami a keři, které lahodí naším očím. Soustřeďte se zejména na trvalky a odolné rostliny, které vydrží třeba až do raného podzimu.
Abyste relaxační zónu oddělili od zbytku zahrady, můžete okolo ní zasadit vyšší keříky a rostliny, které místo opticky oddělí a vytvoří soukromí. Není třeba tedy stavět dřevěné plůtky a další bariéry.
Foto: archiv redakce
Další dekorace
Zejména večer oceníte svíčky. Stačí obyčejné, čajové svíčky, které umístíte třeba do sklenic. Pohodlí si také zajistíte teplou dekou a měkkými polštáři, které by v relaxační zóně neměly chybět. Při dekorování využívejte hlavně přírodu, tedy například kameny apod. Vyhněte se umělým zahradním ozdobám, které působí „na sílu“.