Na trhu existuje tak velké množství typů oken, že vyznat se v nich může být obtížné i pro ostříleného stavaře. Okna přitom mají zásadní vliv na ekonomiku provozu celého domu. Je třeba je nejen dobře vybrat, ale také správně nainstalovat.
JAK SPRÁVNĚ VYBRAT
Vybrat ta správná okna není vůbec snadné. Vyplývá to z faktu, že na konstrukci oken jsou kladeny často i protichůdné požadavky, ať už jde o jejich tvar, estetiku, funkčnost, technické provedení nebo tepelněizolační vlastnosti. Navíc svou funkcí se okna v rozhodující míře podílejí na energetických ztrátách domu.
Foto: archiv redakce
Při výběru oken mějte na paměti, že okna by se měla svými vlastnostmi blížit skutečným tepelnětechnickým poměrům vašeho domu. Pokud vyberete okna o několik tříd lepší, než je zateplení fasády, tak zbytečně vyhazujete peníze. Každopádně všechny problémy související s údržbou, případně výměnou oken, se vyplatí po všech stránkách konzultovat s odborníky.
MATERIÁL RÁMU A CENA
Pokud je pro vás při rozhodování, jestli koupit okna dřevěná, plastová, nebo hliníková, tím nejdůležitějším ukazatelem cena, potom vězte, že nejlaciněji vás vyjdou plastová okna, naopak nejvíce by vás stála okna hliníková. Dřevěná okna jsou cenově někde uprostřed. Všeobecně lze říci, že cena výrobku je často rozhodujícím ukazatelem, ale neměla by být jediným rozhodujícím kritériem.
Foto: archiv redakce
Je řada důležitých vlastností, které by okno mělo mít, ať už je vyrobeno z jakéhokoli materiálu. Lidé často zbytečně dlouho porovnávají tepelněizolační vlastnosti okenních rámů z různých materiálů, což je důležité, ale pouze tehdy, jsou-li na patřičné úrovni také tepelněizolační vlastnosti izolačního dvojskla či trojskla.
KTERÁ OKNA JSOU LEPŠÍ?
Vzhledem k poměrně vyrovnanému zastoupení dřevěných oken a oken plastových v novostavbách rodinných a bytových domů nelze jednoznačně určit, která z nich jsou lepší. Za kritikou jednoho či druhého materiálu se obvykle skrývají špatné zkušenosti s konkrétním výrobcem oken, protože nedodržel výrobní technologii. Konstrukce současných oken bez rozdílu materiálu jsou v podstatě shodné, liší se v detailech, které laik většinou nedokáže posoudit. Proto mnohem důležitější než řešit, který rám má víc izolačních komor, je najít na trhu osvědčeného výrobce oken s kompletní výrobní technologií a servisem. Zde jsou nejspolehlivějším zdrojem informací reference od skutečných uživatelů.
Foto: archiv redakce
NEZAPOMEŇTE NA VZDUCH
Při osazení nových oken se může stát, že se klade důraz pouze na tepelněizolační parametry oken a zapomíná se na výměnu vzduchu v obytném prostoru. Platná norma stanoví, že se za hodinu musí vyměnit polovina vzduchu v místnosti. To je důležité pohlídat, zejména máte-li v domě plynové spotřebiče, které si berou kyslík přímo z interiéru. Následné každodenní bolesti hlavy po probuzení a celodenní malátnost z nedostatku kyslíku mohou být tím nejmírnějším problémem! Navíc může dojít ke zvýšení relativní vlhkosti vzduchu a k následné kondenzaci vodní páry, což podporuje tvorbu nebezpečných plísní. Pokud dojde po výměně oken ke zvýšení vlhkosti, je třeba nalézt její zdroj a provést odbornou sanaci.
STŘEŠNÍ OKNA
Střešní okna se zpravidla kotví mezi krokve. Zde by měla být mezi krokví a rámem menší mezera, stejně by to mělo být i nahoře a dole u kotvicích latí. Proto by měl být na kotvení střešních oken brán zřetel již při projektování.
Foto: archiv redakce
Pokud se jedná o instalaci na postaveném domě, může nastat větší či menší problém, který se dá řešit přidáváním distančních latí, ale vestavba okna si může vynutit i rozsáhlejší tesařský zákrok na konstrukci střechy. Střešní okno však souvisí nejen se střechou a izolací, ale také s interiérem podkroví. Při instalaci okna proto myslete i na interiérové úpravy, správné umístění tepelného zdroje v místnosti, ale také správný tvar ostění.
INSTALACE DO NOVOSTAVBY
Specifickým případem instalace střešních oken, který vyžaduje zvláštní ohledy, jsou novostavby. Zde bychom si totiž měli dát zvláštní pozor na ukotvení, protože nevyzrálý a vysychající dřevěný krov obvykle po nějaký čas ještě pracuje. Z tohoto důvodu bychom měli ukotvení střešního okna pečlivě sledovat, popřípadě kotvení okna předělat. Nejlepším řešením této situace je použití speciálních regulačních šroubů, jejichž pomocí můžeme později jednoduše polohu rámu doladit. Životnost střešních oken se pohybuje v řádu desítek let, ovšem pouze pokud je pravidelně udržujete. Nejpozději po pěti letech pozvěte řemeslníka, aby okno odborně prohlédl, případně osvěžil všechna těsnění, filtry a pohyblivé součásti.
BEZPEČNOSTNÍ KOVÁNÍ
Kování u oken obvykle zahrnuje zamykací mechanismus, panty a systém otevírání a sklápění okna, včetně ovládacích prvků. Kromě bezpečnostního kování preferujte i zabezpečení kličkou, ať už zámkem s klíčkem nebo s blokovacím tlačítkem. Klika tak poslouží i jako dětská pojistka. Nejbezpečnější je tzv. celoobvodové kování, které se dá ještě rozlišit podle provedení i ceny. Toto kování pracuje tak, že v okenním rámu jsou zabudovány otočné čepy, které se při zavření okna vsunou do drážky uzávěru. Středové dorazové těsnění vytváří účinnou překážku, která zabraňuje poškození kování a zámků. Řešení je využití uzamykatelné okenní rozpěry, která zevnitř zabrání otevření okna malými dětmi.
Foto: archiv redakce
ELEKTRONIKA A OKNA
Okenní detektor, tzv. magnet, je umístěný v rámu a reaguje na oddálení magnetu při otevření a poplach spouští buď ihned při vstupu narušitele, nebo až s nastaveným zpožděním. Zajímavou variantou je neviditelný bezdrátový detektor otevření okna, který se instaluje do plastových okenních nebo dveřních rámů a hodí se pro většinu průmyslově vyráběných oken. Některé typy kovových rámů jsou již přímo pro instalaci tohoto detektoru připraveny. Pro okna je rovněž určen magnetický detektor k detekci manipulace s předokenní roletou, vybavenou rohatkovým snímačem pohybu rolety. K vyhodnocení poplachu rozbitím skleněné výplně dveří, oken či skleněných stěn zase slouží detektor rozbití skla.