Dostavěli jste dům a přišla na řadu zahrada, nebo jste si řekli, že je čas začít zvelebovat kousek půdy u domu, který mnoho let ležel ladem? Vyvarujte se chyb, kterých se při budování zahrad lidé dopouštějí a vše si nejdříve důkladně promyslete.
BEZ KONCEPTU TO NEPŮJDE
Aby vám zahrada dělala radost, neobejdete se bez důkladného plánování, podobně jako u stavby domu. Zbrklý a živelný přístup je při budování zahrady zdrojem chyb, které později jdou jen velmi špatně odstranit. Základem úspěchu je tedy dobře promyšlený koncept, kde si stanovíte, jakou zahradu vlastně chcete a kolik času chcete její údržbě věnovat. Ideální je si v klidu sednout a napsat si na papír všechno, co od své zahrady očekáváte.
Foto: archiv redakce
Chcete si pěstovat vlastní zeleninu a ovoce, chcete pěstovat růže nebo trvalky, nebo raději chcete zahradu pojmout jako odpočinkový a bezúdržbový prostor?
ZÓNOVÁNÍ ZAHRADNÍHO PROSTORU
V této fázi si určete, kam umístíte jednotlivé zóny. Bude se jednat o klidnou zónu pro odpočinek a relaxaci, kam můžete umístit terasu, venkovní kuchyni nebo prostor pro grilování a tomuto místu protikladnou zónu pro provozování sportovní činnost. Dalším krokem bude určení zóny pro užitkové rostliny a zóny pro okrasnou výsadbu. A nakonec nezapomeňte na prostor pro drobné zahradní stavby, kam patří domek na zahradní nářadí, popřípadě skleník. Zkuste si představit ideální umístění jednotlivých zón v souvislosti s vaším pobytem na zahradě, abyste zjistili, kterou zónu potřebujete umístit blíž k domu, a kterou naopak můžete umístit až na konec zahrady.
Foto: archiv redakce
Bylinkový záhon situujte na dosah od dveří na terasu, abyste si mohli při vaření kdykoliv odskočit pro čerstvou ingredienci. Odpočinkovou zónu umístěte tak, aby odpovídala vašemu naturelu. Někomu je bližší soukromí v nejskrytějším koutě zahrady, jinému je bližší posezení co nejblíž k domu, bez ohledu na soukromí. Každopádně berte v potaz pohyb slunce po obloze během roku a dostupnost a dosažitelnost zóny.
VOLBA ROSTLIN
Součástí zahrady mohou být okrasné keře. Jejich správný výběr zajistí barevnost zahrady po celý rok. Osvědčily se rododendrony, hortenzie, svídy, brsleny, dřišťály nebo šeřík. Na záhony můžete zasadit pelargonie, fuchsie, begonie či bakopy. Neuškodí ani výplňová zeleň. Chcete kompaktní růst, záplavu květů, nebo snad letničky s vzpřímeným růstem, které poslouží jako pohledová bariéra před zvědavými sousedy nebo kolemjdoucími? Na zahradu patří i trvalky, protože dělají zahradu krásnou, barevnou a elegantní. Růže jsou považovány za královny květin a jistě si najdou místo v každé zahradě. Nabídka růží je díky odborníkům opravdu široká, k mání jsou růže velkokvěté, mnohokvěté, sadové, miniaturní, pnoucí.
Foto: archiv redakce
Obecně mají růže rády slunná stanoviště. Venkovní ibišky dodají letní zahradě ten správný šmrnc, ať už zvolíte variantu na kmínku nebo keř. Nejčastějším venkovním ibiškem je ibišek syrský. Je k dostání s bílými, růžovými či fialovými květy se zajímavým okem uprostřed. Na podzim rozsvítí vaše záhony největší skupina hvězdnic – vytrvalých aster. Hvězdnice budou zdobit zahrady střapatými květy až do října.
CHYBY NA ZAHRADĚ
- Málokdy zahrada vzniká tam, kde dříve nic nebylo, proto je dobré zjistit, kudy vedou například vodovodní trubky nebo elektrické kabely.
- Pěšinky nebo schodiště z přírodního kamene mohou po dešti nepříjemně klouzat. Proto při volbě materiálu pamatujte i na tuto možnost, zejména budou-li se na zahrádce pohybovat děti nebo senioři.
- Než začnete s výsadbou, nechte provést rozbor půdy. Také vycházejte z místních podmínek. V mrazových kotlinách budou kvetoucí ovocné stromy v ohrožení téměř každý rok, v půdě s vysokou hladinou spodní vody poroste pouze něco a v půdě s vyšším obsahem vápníku nepočítejte například s rododendrony nebo se založením vřesoviště.
- Sázejte stromy uvážlivě. Lidé si často neumějí představit, jak bude stromek velký za deset nebo dvacet let. Přeplněná zahrada nedává dostatek prostoru rostlinám ani člověku. Lépe je mít menší množství stromů, ale dobře živených a ošetřovaných.
foto: ISTOCK