Toužíte žít ve vlastním domě, ale zatím váháte s realizací tak závažného životního kroku? Možná si nejste jistí, jaký by váš dům měl vlastně být a na jakém místě by měl stát. Jakou vybrat parcelu? Jaký stavební materiál? Doufáme, že vám s řešením těchto otázek pomůžeme a přiblížíme vás blíž k vašemu vysněnému domu.
VÝBĚR PARCELY PRO BUDOUCÍ DŮM
Při výběru pozemku zvažte vaše osobní představy o velikosti domu, způsobu využití nezastavěné části a potřebě soukromí. Jiné výchozí podmínky poskytuje pozemek rovinatý, jiné pozemek ve svahu. Rozhoduje také vzdálenost od místního či regionálního centra, občanské vybavenosti, obchodů, vzdálenost škol či školek, zaměstnání. Jde také o míru vašeho osobního nastavení vzhledem k soukromí.
Foto: archiv redakce
POZEMKY, NA KTERÉ MŮŽETE NARAZIT
Nejvzácněji se asi setkáte s volnými pozemky ve větších městech, i když jistou možností je zastavění pozemků vzniklých rozdělením zahrad či parcel. Druhou skupinou jsou pozemky v rámci realitních či developerských projektů, kde máte k dispozici inženýrské sítě i komunikace. Třetím případem je stavba na volném pozemku, kam musíte přivést sítě. Pozor, zasíťování se ale někdy může neúnosně prodražit!
ORIENTACE POZEMKU A ŠIRŠÍ SOUVISLOSTI
Z architektonického hlediska je vždy dobré mít pozemek vhodně orientovaný na světové strany a jižní strana nemusí být vždy jediné kritérium. Optimální je, pokud má pozemek osluněnou privátní zahradu s výstupem přímo z domu, spojenou s budoucím obývacím prostorem. Rozumné je prověřit návaznost pozemku na další územní celky. K tomu vám mohou velmi pomoci letecké či satelitní snímky.
INDIVIDUÁLNÍ PROJET NEBO TYPOVÝ?
Typový projekt je dopředu připravený projekt univerzální pro širší skupinu lidí. Výhodou typových projektů je, že jsou ihned k dispozici, ale není zde brán zřetel na konkrétní charakter pozemku, ani na individuální potřeby stavebníka. To u individuálního projektu od architekta nehrozí, ale připlatíte si. Kompromisem je přístup některých firem, které typový projekt upraví podle osobních potřeb stavebníka.
Foto: archiv redakce
VÝBĚR STAVEBNÍHO MATERIÁLU
Stavební materiál musíte mít vyřešen již v projektu. Užší výběr bude přirozeně kromě ceny ovlivněn i zkušenostmi projektanta. Svou roli bude hrát i hodinová sazba, pracnost, doprava a skladování materiálu, nároky na provoz a údržbu. Záleží také na místních klimatických podmínkách i na parametrech zdiva, velikosti dílčích prvků a možnosti manipulace, rychlosti, pracnosti i přesnosti zdění.
STAVBA NA KLÍČ NEBO SVÉPOMOCÍ?
Pokud vsadíte na firmu, která vám domek postaví na klíč, ušetříte čas a nervy, protože při stavbě svépomocí počítejte s tím, že stavební práce budou pomalejší. Stavba domu na klíč je ale o to finančně náročnější řešení, odpadnou vám však téměř všechny starosti – na trhu totiž dnes existují firmy, které vám poskytnou nejen předpřipravený typový projekt, ale zajistí i vyřízení hypotéky nebo koupi pozemku. Předně si ale vyberte firmu, která má kvalitní reference.
Foto: archiv redakce
Stavení odborníci obvykle doporučují nechat si zpracovat kvalitní projekt, podle něj pak pečlivě vytvořit rozpočet stavby a finální položkový rozpočet. Pak si najmete dobrý stavební dozor, se kterým byste se měli pravidelně scházet, průběžně fakturovat a hlídat časový harmonogram stavby. Kvalitní stavební dozor by měl být zárukou toho, že se stavba příliš neopozdí a že nebude černou dírou na peníze. Na jednotlivé stavební práce si pak člověk najímá jednotlivé stavební firmy – podle ceny a samozřejmě podle referencí