image/svg+xml

Tlačítko menu
  • Návštěva
  • Interiér
  • Stavba
  • Inspirace
  • Servis
Předplatné

Rádi byste si na zahradě postavili místo pro odpočinek, posezení s přáteli nebo s rodinou? Ideálním řešením je hliníková pergola. V létě poskytne úkryt před sluncem, ale i prostor pro grilování nebo večerní romantiku. Jak je to ale se stavebním povolením? (Zdroj: Pxhere.com)

Potřebujete na stavbu pergoly stavební povolení?

40

Rádi byste si na zahradě postavili místo pro odpočinek, posezení s přáteli nebo s rodinou? Ideálním řešením je hliníková pergola. V létě poskytne úkryt před sluncem, ale i prostor pro grilování nebo večerní romantiku. Jak je to ale se stavebním povolením?

Pokud jste se rozhodli pro stavbu pergoly, není na škodu prostudovat si případy, kdy k ní budete potřebovat stavební povolení. Hliníkové pergoly jsou v současné době velmi oblíbené a lidé si je pořizují čím dál častěji. A není se čemu divit – jsou praktické a vypadají hezky s každým domem.

Co je pergola?

Na začátek je nutné si říct, co to vlastně pergola je. Někdo si ji může splést s přístřeškem nebo terasou. Nejde však o to samé. Pergola, stejně jako altán, terasa nebo přístřešek, spadá pod drobné stavby. Jako taková má ale svá specifika – má lehkou konstrukci z trámů a laťoví a nemá celistvou vrchní část.

Jak je definována v zákoně?

Podle zákona je nutné rozlišovat, co je a co není stavbou. V tomto případě se jako stavba považuje vše, co splňuje funkce stavby a není možné to přesunout. Jakmile tedy bude pergola jednou postavena, už s tím nic neuděláte (pokud se nepustíte do bourání).

Zákon pro jednodušší určení, zda jde o stavbu, rozlišuje dvě kategorie – pergoly a přístřešky.

  • Pergoly – Jsou definované jako lehké konstrukce porostlé popínavými rostlinami se vzdušným zastropením. Nejsou stavbou.
  • Přístřešky – Jsou zastřešené stavby, které nemají obvodovou svislou konstrukci a patří sem altány, zastřešené terasy nebo parkovací místa. Jsou stavbou.

Potřebujete na pergolu stavební povolení?

Pergola jako taková nespadá pod stavby a není tak k její stavbě nutné žádné povolení. Můžete ji postavit kdykoliv a umístit ji kamkoliv k domu nebo na zahradu.

Dejte si ale pozor na některé podmínky, které stavba pergoly bez povolení musí splňovat:

  • Zastavěná plocha je do 25 m2.
  • Výška je do 5 metrů.
  • Podsklepená může být do 3 metrů.
  • Nachází se na pozemku domu nebo rekreační stavby.
  • Musí být umístěna alespoň 2 metry od hranice pozemku.
  • Součástí není hygienické zařízení ani obytná místnost.
  • Nesmí sloužit k podnikání.

Pokud některý z bodů pergola nesplňuje, budete potřebovat územní souhlas nebo rozhodnutí se stavbou. Hliníkové pergoly, které jsou větší než 25 m2, potřebují kromě souhlasu i ohlášení stavby.

Co s pergolou „přilepenou“ k domu?

Velmi oblíbené je stavět pergoly, jako kdyby byly „přilepené“ k domu. V takovém případě může jít o přístavbu domu, která rozšiřuje půdorys domu. Pro takovou stavbu bude vždy potřeba stavební povolení. Pergola se tak může změnit na přístřešek, ať už zastřešený, nebo nezastřešený. Vždy je dobré se v této situaci informovat na stavebním úřadě, který vám řekne, jak postupovat.

02. 07. 2020 Text: Komerční sdělení

Diskuze 0

Newsletter

Související články

Svépomocníci s Porothermem postaví až o 30 procent levněji. Češi čím dál častěji volí tuto cestu

Svépomocníci s Porothermem postaví až o 30 procent levněji. Češi čím dál častěji volí tuto cestu

Úsporné, krásné a komfortní

Úsporné, krásné a komfortní

Předveďte kreativitu v soutěži HELUZ dům roku 2022

Předveďte kreativitu v soutěži HELUZ dům roku 2022



Právě v prodeji

Jediné originální Bydlení na českém trhu

Vychází od roku 1979




Předplaťte si naše časopisy


© 2018 - 2023 BYDLENÍ Kontakt Autoři

RSS Tisk GDPR CMP