image/svg+xml

Tlačítko menu
  • Návštěva
  • Interiér
  • Stavba
  • Inspirace
  • Servis
Předplatné

Ventilační tepelná čerpadla slouží jako systémy na recyklaci energie. Tato zařízení ji odebírají teplému vnitřnímu vzduchu, který je odváděný z interiéru ventilačním systémem, a následně ji využijí jako zdroj tepla pro vytápění a ohřev vody. Do stejné skupiny patří rovněž F750 (NIBE), které je určené především pro nízkoenergetické a pasivní novostavby, www.nibe.cz

Foto: archiv redakce

Rekuperace: Získejte teplo zpět

40

Princip rekuperace, založený na zpětném získávání tepla z tepla odpadního, umožňuje šetřit energii na vytápění. Moderní systémy k úsporám tepla přidávají příjemné a zdravé prostředí.

TEPLO A ČISTÝ VZDUCH

Systémy rekuperace slouží k tomu, abyste mohli větrat, a přitom neztráceli teplo, které v domě máte. V rekuperační jednotce teplý, vydýchaný a znečištěný vzduch odchází z domu ven a velkou část své tepelné energie „odevzdává“ čerstvému chladnému vzduchu přiváděnému zvenčí. O to mé ně pak musíte doma topit a uspoříte 30–40 % za teplo. Samotné rekuperační jednotky nebývají osazeny žádným topným tělesem, dochází „pouze“ k předávání již jednou vyprodukovaného tepla a jeho návratu do vašeho domu či bytu. Díky rekuperační jednotce pak stačí topit výrazně méně.

Větrací jednotka ComfoAir 180 (Zehnder) s rozměry 68 × 56 × 28 cm byla navržena s ohledem na možnost vestavění do kuchyňských linek, koupelny nebo jiného výklenku v bytě, www.zehnder.cz Foto: archiv redakce

Stavebníci se často setkávají s názorem, že v domě s nainstalovanou rekuperací nelze otevírat okna. Není to tak – okna si samozřejmě otevřít můžete, jen – pokud tak učiníte v zimě – rekuperace ztrácí smysl. Až si systém nainstalujete, budete mít doma tak svěží vzduch, že vás okno ani nenapadne otevřít. Navíc většina z nás nežije na horách ani u moře a otevřené okno, zejména ve městě a při nepříznivých klimatických podmínkách, přivede často do domu prach, smog a alergeny.

REKUPERACE OKNY

K nejkomfortnějším řešením výměny vzduchu patří inteligentní okna s rekuperačním prvkem. Jak tato okna pracují? Automatický systém větrání nasává (zpravidla mřížkou v rámu) současně vzduch z místnosti a čerstvý vzduch z venku a přivádí je do výměníku tepla. Z teplého vydýchaného vzduchu v místnosti se odebere teplo, které ohřeje chladný čerstvý vzduch.

Šipky naznačují proudění ohřátého a studeného vzduchu v rekuperační jednotce integrované do okenního rámu. Ocházející vydýchaný vzduch předává své teplo přicházejícímu chladnému vzduchu. Více na www.rehau.cz Foto: archiv redakceTak se získá až 71 % energie zpět. Můžete volit mezi čtyřmi stupni intenzity větrání podle aktuální potřeby. Díky integrovanému filtru se dovnitř nedostane prakticky žádný pyl. Nehrozí ani žádný průvan, neboť vzduch je velmi rychle rozptýlen. Ovládání oken může být manuální nebo automatické, záleží na vašem výběru.

27. 04. 2021 Text: Jan Goldberger

Diskuze 0

Newsletter

Související články

Obvodové zdi jsou klíčovým prvkem při stavbě domu. Investice do pořádného zdiva, které už zpětně nevyměníte, se rozhodně vyplatí. A Porotherm vám to na konkrétních příkladech dokáže.  „Dům člověk staví jednou za život, proto se snažíme investory přesvědčit, že volba pořádného materiálů pro obvodové zdivo je klíčová. Na trhu stále vnímáme převahu řešení s dodatečným zateplením, často se setkáváme s nedůvěřivostí ohledně produktových řad pro jednovrstvé zdění. Tomu je potřeba jít naproti a zvrátit ve společnosti uvažování nad investicí do hrubé stavby,” říká obchodní ředitel divize hrubá stavba Roman Busta.   Kreativní a zábavnou formou představuje nová kampaň 7v1: Pořádné cihly výhody, které jsou pro jednovrstvé zdění typické. „Hlavním poselstvím celé kampaně je číslo 7, které tvoří klíčový prvek. Toto číslo bylo pečlivě vybráno, aby reflektovalo 7 hlavních výhod zdění z cihlového zdiva bez kontaktního zateplení. Vlastnosti cihel vhodných pro jednovrstvé zdění jsou dále rozpracovány dle 7 různých témat – od mýtů až po příklady, jak ušetřit. Výhody demonstrujeme i pomocí videí se životními situacemi, které by se daly k volbě obvodového zdiva přirovnat,“ uvádí manažerka značky Porotherm Pavlína Jandová.  Na www.PoradneCihly.cz se tak investor dočte ty nejzásadnější důvody, proč stavět z jedné vrstvy cihel bez kontaktního zateplovacího systému. Stránka se stává centrem vzdělávání a informací o tzv. jednovrstvém zdivu.  „Chceme dokázat, že se nejedná pouze o praktickou volbu, ale inovativní řešení pro zdravý a funkční domov a váhající investory přesvědčit, že jsou často tlačeni do řešení, které nemusí být nejlepší volbou a může být často zastaralé. Cílem je, aby byl investor dobře informovaný a dokázal na základě svých znalostí udělat správné rozhodnutí o svém budoucím bydlení,” říká o myšlence kampaně Roman Busta.

Porotherm novou kampaní edukuje investory o jednovrstvém obvodovém zdivu. S pořádnou cihlou jedna vrstva stačí!

Matěj Jurečka - Rekonstrukce obvodového zdiva je náročná. Na co si dát pozor?

Matěj Jurečka - Rekonstrukce obvodového zdiva je náročná. Na co si dát pozor?

Překlady pro stínicí techniku sluneční žár do interiéru nepustí

V létě chladí, v zimě udrží teplo domova. Překlady pro stínicí techniku sluneční žár do interiéru nepustí



Právě v prodeji

Jediné originální Bydlení na českém trhu

Vychází od roku 1979




Předplaťte si naše časopisy


© 2018 - 2023 BYDLENÍ Kontakt Autoři

RSS Tisk GDPR CMP