Stále větší množství obyvatel rodinných domů využívá svou zahradu k relaxaci. Jednou z variant, jak zvýšit relaxační potenciál okolí domu či prostoru zahrady, je pořídit si venkovní bazén.
VELIKOST A TVAR
S využitím bazénu přímo souvisí také volba vhodné velikosti. Také zde záleží především na vašich finančních a prostorových možnostech. Důležitý je i váš životní styl, časové možnosti a rytmy vaší domácnosti. Například malý bazén doplněný o protiproud dokáže uspokojit i náročnější plavce, na druhou stranu pokud má sloužit rodině s dětmi a rozvětveným příbuzenstvem nebo pokud sníte o krásných letních dnech strávených s přáteli a známými u bazénu, nebude pro vás zahradní „plivátko“ tou vhodnou volbou.
Foto: archiv redakce
Dávno už bazénům nevládnou čtverce, ovály a kola. Moderní technologie umožňují výrobu téměř jakýchkoliv tvarů a velikostí. Od oblíbených „ledvinkových“ bazénů se dnešní bazény posunuly o další krok. Metoda „ztraceného bednění“ dovoluje změnit tvar každých 25 centimetrů a záleží tedy plně na vaší fantazii a konkrétních požadavcích na umístění bazénu.
UMÍSTĚNÍ BAZÉNU
Každý bazén se bez ohledu na typ a velikost stává dominantou zahrady a celého domu. Hlavním úkolem bazénu je sloužit aktivnímu odpočinku a zábavě, nesmíte ale zapomenout, že bazén představuje také desítky metrů čtverečních plochy. Raději byste měli zvážit konzultaci se zahradním architektem, který vám pomůže zvolit vhodný typ bazénu, ale i dobře rozvrhnout prostor pro odpočinek a zábavu, aby zahrada mohla uživatelům sloužit po celý rok.
Foto: archiv redakce
Vhodně vybrané rostliny, různé zídky a další zahradní doplňky mohou mít nejen užitnou funkci, ale udělají z domu a zahrady váš soukromý ráj, který vám bude každý závidět. Finančně náročnější zapuštěné bazény skýtají nejen nepřebernou možnost tvarů a velikostí, ale výběrem barevných fólií, různým dekorem a zabudovaným osvětlením můžete zcela změnit celkovou vizáž zahrady, a tím vlastně i celého domu.
ÚDRŽBA BAZÉNŮ
Jakýkoli typ bazénu klade samozřejmě jisté nároky na údržbu. Čistota vody záleží nejen na mechanické a chemické ochraně, ale zásadní vliv bude mít výběr kvalitní filtrace. Na našem trhu se můžete setkat s několika technologiemi a druhy filtračních metod. Mezi laickou veřejností panuje obecně vžitá představa, že čím více je v bazénu filtračních otvorů, tím lépe je zajištěna efektivnější cirkulace vody.
Foto: archiv redakce
Pravda je ovšem taková, že příliš složité rozvody uvnitř i vně bazénové konstrukce jsou nejčastějším zdrojem poruch a vyžadují poměrně častou údržbu. Otvory v bazénovém skeletu mohou být navíc zdrojem nemalých úniků vody. Z tohoto hlediska se jako ideální jeví použití bezpotrubních filtračních jednotek, které mohou být například ukryty v přístupových schůdcích. Jejich další výhodou je možnost uschování celého zařízení během každoroční zimní odstávky bazénu.
POVRCH OKOLÍ BAZÉNU
Dřevo je přírodní povrch, který v prvních letech vypadá velmi dobře a příjemně se po něm chodí. V kontaktu s vodou i bazénovou chemií trpí a vyžaduje pravidelnou údržbu. Dřevoplast (též zkratka WPC) – pokud zvolíte kvalitní materiál, nejlépe ve složení 50 % dřeva a 50 % PVC, pak vám terasa u bazénu vydrží dlouhé roky.
Foto: archiv redakce
Na trhu jsou jak levné produkty s diskutabilní kvalitou, tak i kvalitní produkty z dovozu i tuzemské výroby.
Betonová dlažba je nejčastější volbou budovatelů bazénů – výhodou je velká odolnost, široká možnost výběru od nejlevnějších „šedých“ dlažeb až po designové dlažby. Terasu v zahradě tak můžete sladit s dalšími betonovými prvky od jednoho výrobce.
Terasy z litých kamínků – poměrně levná varianta, ale jsou i atraktivní dražší dekory, výhodou je vodopropustnost a možnost si takovou dlažbu položit jednoduše svépomocí.
Foto: archiv redakce
Přírodní nebo umělý kámen / umělý pískovec – má velmi atraktivní přírodní vzhled (časté jsou realizace z pískovce), dlažba se dá „penetrovat“, a získá tak sytější barvy a vyšší odolnost proti zašpinění.
Přírodní žula (granit) – patří mezi luxusní materiály, skvěle vypadá a nabízí téměř nekonečnou životnost a odolnost (je-li terasa realizována odbornou firmou), nevýhodou je pouze poněkud vyšší pořizovací cena.
KOLIK STOJÍ BAZÉN?
Ceny zahradních bazénů se pohybují od několika tisíc až třeba po půl milionu korun. Nejlevnější jsou tzv. dětské nadzemní bazény. K jejich nevýhodám patří minimální výběr omezený takřka na kruhový tvar, malé rozměry, špatná cirkulace vody a nízká životnost.
Foto: archiv redakce
Až desetkrát dražší jsou montované pozinkované nebo plastové bazény. Betonové bazény mají podstatně vyšší životnost, pevnost a nepropustnost, vyžadují ale větší stavební připravenost. Pokud je použit keramický obklad, může zvláště při větších mrazech docházet k jeho narušení.
S výběrem vhodného bazénu vám rádi poradí specialisté z BWS Přerov