Mít na domě opravdu kvalitní a funkční střechu, která splní všechny náročné požadavky, není vůbec samozřejmostí. Střecha je totiž poměrně složitý systém, ve kterém na sebe navazuje několik řemeslných profesí. Stačí chyba v jediném detailu a máte zaděláno na nepříjemný problém.
Co musí umět střecha?
Správně navržená a zhotovená střecha nesmí do domu pustit vítr, déšť, sníh, kroupy, horko, zimu a dokonce ani zloděje. To předpokládá kvalitní projekt, správný výběr krytiny a bezchybné řemeslné provedení. Zní to jednoduše, ale bohužel velké množství nově postavených střech trpí různými neduhy. Nejčastější příčinou problémů zde bývá nedodržení norem, technologická nekázeň či snaha ze strany některých řemeslníků ošidit zadavatele.
Foto: archiv redakce
Dobrou zprávou ale je, že díky současným propracovaným střešním systémům a jejich technologickým možnostem jste, co se tvaru střechy týče, omezeni pouze fantazií architekta. Stačí se jen porozhlédnout kolem sebe a zjistíte, že v našich zeměpisných šířkách a délkách převládá střecha šikmá a plochá. Zde si vám dovolím připomenout jedno doporučení prověřené časem: čím jednodušší střecha je, tím je také spolehlivější.
Šikmé střechy a sklon
Mezi šikmé střechy řadíme především střechy sedlové, pultové a stanové. V našich končinách se nejvíc setkáte se střechou sedlovou, pouze u moderních vil jsou oblíbené střechy pultové nebo ploché. U střech je velmi podstatný jejich sklon, a to i s ohledem na druh střešní krytiny, kterou architekt po poradě s vámi navrhne. Sklon je velmi důležitý, protože ne každá krytina je pro určitý sklon střechy vhodná.
Foto: archiv redakce
Pokud vybíráte střešní krytinu, je nutné dodržet tzv. minimální sklon pro konkrétní krytinu – tento údaj uvádí výrobce v dokumentaci. Tak zjistíte, při jakém minimálním sklonu bude zaručena odolnost střešního pláště proti průniku dešťové vody bez nutnosti dodatečných hydroizolačních opatření (fólie atd.). Z toho vyplývá, že aby střecha opravdu správně sloužila, je nutné při navrhování tvaru střechy myslet na technické vlastnosti konkrétní krytiny a dodržet předepsaný minimální sklon.
Průhledy střechou
Střešní okna mohou být přírodní dřevěná, z hliníku nebo z plastu, to ale neznamená, že některá jsou horší či lepší. Vždy záleží na konkrétním výrobci. Důležitý je také součinitel prostupu tepla, čím je nižší, tím více ušetříte za vytápění bytu. Zbytečnému úniku energie z místnosti přitom zabraňují nejen speciální skla, ale také způsob montáže okna.
Foto: archiv redakce
Energeticky úsporné zasklení tvoří dvojsklo plněné inertním plynem, opatřené pokovením, což brání prostupu tepla a orosení povrchu okenní tabule při nízkých venkovních teplotách. Optimální výhled zaručuje okno, jehož spodní hrana je 90 centimetrů od podlahy. Takto z něho vidí i sedící osoby. Výška umístění horní hrany rámu 180 až 220 centimetrů nad podlahou zaručuje nerušený výhled oknem vestoje. Pokud chcete, aby vaše střešní okna měla zvýšenou odolnost proti mechanickému poškození zvenku, například kroupami, zvolte tvrzená skla.
Když schází světlo
Místnosti disponované uprostřed půdního bytu nebo mimo střešní okna nemusí být odkázány jen na umělé osvětlení, ale můžeme sem přivést denní světlo pomocí světlovodů. Tato zařízení fungují tak, že do speciálně tvarované skleněné kopule na střeše nebo fasádě domu zachytávají denní světlo a skrz tubus s odraznou vrstvou uvnitř ho přivádí k difuzéru na stropě nebo na stěně místnosti. Difuzér pak toto světlo rovnoměrně rozptýlí po místnosti.
Foto: archiv redakce
Světlovody se většinou dodávají v montážních sadách jak pro šikmé, tak ploché střechy. Oproti minulosti můžete dnes kopule světlovodu nainstalovat i na fasádu budovy, čímž se dá řešit případné stavební omezení ze strany stavebního úřadu. Pomocí světlovodu tak můžete přivést přirozené denní světlo i do těch nejtmavších míst vašeho domu, protože toto jednoduché, ale účinné zařízení přenese sluneční i měsíční světlo dolů do místnosti na vzdálenost až 6 m.