image/svg+xml

Tlačítko menu
  • Návštěva
  • Interiér
  • Stavba
  • Inspirace
  • Servis
Předplatné

Ačkoliv se jedná o dřevostavbu, díky obkladu fasády cihelnými pásky působí dům jako postavený z cihel, realizace, www.brickwork.cz

Foto: archiv redakce

Téměř vyrovnaný souboj materiálů

40

Při hledání toho nejlepšího stavebního materiálu pro dům zpravidla narazíme na několik skupin zastánců toho či onoho řešení. Záleží pak na našich představách a možnostech, kterou variantu zvolíme. Nejčastěji se stavebníci rozhodují mezi stavbou z cihel nebo dřevostavbou. Podívejme se blíže na jejich srovnání.

Charakter dřevostavby Carbon House zvýrazňuje obložení fasády opáleným dřevem. Návrh Mjölk architekti, www.mjolk.czFoto: archiv redakce

TRADIČNĚ KVALITNÍ

Domy zděné z cihel mají v našich krajích dlouhou tradici. Dalo by se říct, že v tomto směru jsme stále velmi konzervativní. Pálená cihla je tedy stále nejčastější volbou, ačkoliv jí stále více na paty dýchají ostatní, mnohdy inovativní stavební technologie. Od pálené keramiky můžeme očekávat mnoho pozitivních vlastností. Mnoho stavebníků se pro cihly rozhodne i proto, že se jedná o materiál, se kterým jsou dlouhodobé pozitivní zkušenosti a jsou vnímány jako nejtrvanlivější a nejpevnější z možných. Pálená keramika má také výborné tepelně i zvukově izolační vlastnosti. Pokud zachováme správné stavební postupy, nemusíme se u cihelného zdiva do budoucna bát změny tvaru a vlastností v průběhu sesedání stavby. A nemusíme se bát ani o své zdraví. Cihly jsou odolné proti plísním a pálená hlína, ani malty nebo jiné pojivové materiály neobsahují škodlivé látky.

Stavební systémy z pálené keramiky zahrnují stropní panely, roletové a žaluziové překlady, komíny a samozřejmě různé typy cihel, www.heluz.czFoto: archiv redakce

TĚŽKÁ DŘINA?

Abychom byli spravedliví, i cihla má své nevýhody. Musíme se připravit na to, že již jen hrubá stavba bude vyžadovat dost času, a začneme-li stavět na jaře, zcela jistě nebudeme již v zimě bydlet. Neznamená to však, že bychom neměli spěchat. Hrubá stavba by měla být pod střechou nebo dočasným zakrytím již na podzim, aby se celá konstrukce nepoškodila. Stavba z cihel zahrnuje mnoho mokrých procesů, které jsou závislé na vhodné okolní teplotě, takže sezóna, kdy se musí vše stihnout, je poměrně krátká. Je vhodné, aby si hrubá zastřešená stavba přes zimu odpočinula a vyzrála, aby se zabránilo sesedání nebo praskání zdiva. U cihel musíme počítat s větší hmotností a se zvýšenými náklady na dopravu. Mnoho stavebníků se obává také těžké a na zručnost náročné práce. S moderními a komplexními keramickými systémy to však nemusí být vždy pravda.

VÝHODY DŘEVOSTAVBY

Nejen cihla je tradiční materiál. Ze dřeva se stavělo vždy a zejména v oblastech, kde bylo snadno dostupným materiálem a kde by byla doprava těžších materiálů obtížná. Tedy hlavně v horských oblastech. Zděné domy si zde mohl dovolit opravdu málokdo a najdeme je zejména v městečkách v podhůří. I dnes můžeme narazit na nově postavené klasické roubenky nebo sruby, ale moderní dřevostavby rozhodně nejsou z trámů utěsněných mechem nebo maltou.

Kvalitně vyrobená a smontovaná dřevostavba má srovnatelnou životnost jako konstrukce z pórobetonu,  www.mshaus.czFoto: archiv redakce

Jedná se většinou o sendvičové, podle projektu předem vyrobené panely smontované na místě a v krátkém čase. Výsledný dům je k nerozeznání od zděného. Velkou výhodou dřevostaveb tedy je, že můžeme na jaře začít se základovou deskou a již na podzim bydlet. Hrubé smontování celého domu totiž většinou netrvá déle než týden a není tolik závislé na venkovních podmínkách, jelikož se montuje nasucho.

DŮM Z PAPÍRU

Mnoho odpůrců dřevostaveb namítá, že nejsou dostatečně pevné a odolné, že dům sežerou myši nebo rozmočí první déšť. Pokud vybereme kvalitního dodavatele, nic z toho by nás nemělo potkat. Dřevostavba toho možná nevydrží tolik, ale při dnešních technologiích může mít životnost srovnatelnou se zděným domem. Stavba je náročná na přesné provedení jak projektu, tak samotné výroby panelů a jejich sestavení.

U dřevostaveb je důležitý zejména pečlivý výběr dodavatele. Montáž je jednoduchá a zručný stavebník jí může zvládnout svépomocí, www.gservis.czFoto: archiv redakce

Materiály jsou náchylné k vlhnutí a výskytu plísní, čemuž by měla kvalitní montáž zabránit. Pozornost musíme věnovat výběru kvalitního systému, který zaručí hlavně dobrou akustickou a tepelnou izolaci. Dřevostavby rychle vychládají, ale také se rychle vytopí. Pokud však dům vybavíme odpovídajícím vytápěním a rekuperací, je to svělá cesta k pasivnímu standardu stavby. V neposlední řadě musíme vybírat systémy využívající ekologické a zdravotně nezávadné materiály.

Z ČEHO POSTAVIT PASIVNÍ DŮM

Domy pasivní nebo nulové se staly již běžnou záležitostí a změny v legislativě napovídají, že všechny novostavby budou muset těmto parametrům odpovídat. Mylná je představa, že pasivní dům lze postavit jedině jako zděný objekt, nebo pouze jako dřevostavbu.

Pasivní dům roku 2016 Pod Smrkem navržený Ing. Irenou Truhlářovou se stal pro mnoho lidí inspirací, www.archcon.czFoto: archiv redakce

Při návrhu pasivního domu neexistují žádná architektonická, konstrukční nebo materiálová omezení, ale je vhodné omezit složité tvary v konstrukci budovy, které při realizaci mohou vytvářet komplikované detaily, tepelné mosty a celkově prodražují stavbu. A praxe dokazuje, že nejvíce pasivních domů vzniklo z individuálních projektů, které respektují místní podmínky. Pro pasivní domy jsou nejvhodnější konstrukce, které jsou schopny zabezpečit dostatečnou izolační schopnost při co nejmenší tloušťce stěn.

09. 01. 2020 Text: redakce

Diskuze 0

Newsletter

Související články

Fólie Leadax Roov získala ocenění Zlatá taška 2023

Fólie Leadax Roov získala ocenění Zlatá taška 2023

Svépomocníci s Porothermem postaví až o 30 procent levněji. Češi čím dál častěji volí tuto cestu

Svépomocníci s Porothermem postaví až o 30 procent levněji. Češi čím dál častěji volí tuto cestu

Úsporné, krásné a komfortní

Úsporné, krásné a komfortní



Právě v prodeji

Jediné originální Bydlení na českém trhu

Vychází od roku 1979




Předplaťte si naše časopisy


© 2018 - 2023 BYDLENÍ Kontakt Autoři

RSS Tisk GDPR CMP