image/svg+xml

Tlačítko menu
  • Návštěva
  • Interiér
  • Stavba
  • Inspirace
  • Servis
Předplatné

Podzimní dny mohou být ještě teplé, ale k večeru se už výrazně ochlazuje. Na dlouhá letní posezení však nemusíme jen vzpomínat. Stačí večer zapnout vhodné venkovní topidlo. Vytápět venkovní prostory i zimní zahrady však vyžaduje vhodný a účinný zdroj tepla.

Foto: archiv redakce

Venku v teple i v zimě

40

Podzimní dny mohou být ještě teplé, ale k večeru se už výrazně ochlazuje. Na dlouhá letní posezení však nemusíme jen vzpomínat. Stačí večer zapnout vhodné venkovní topidlo. Vytápět venkovní prostory i zimní zahrady však vyžaduje vhodný a účinný zdroj tepla.

VENKOVNÍ POSEZENÍ

Každého asi napadne, že vytápění venkovních prostor musí být velmi náročné. Samozřejmě to obnáší počáteční investici do topidla a připlatíme si i za elektřinu. Záleží na tom, jak moc o pobyt na terase, balkonu nebo lodžii stojíme. Ideálním řešením je mobilní zasklení, které prostor ochrání i před větrem. Proti tomu nic nezmůže ani nejvýkonnější zářič. Využití sálavého vytápění pro vyhřívání teras a balkonů je naprosto běžnou záležitostí.

www.dafe.czFoto: archiv redakce

Tento systém může mít dvě podoby. Jde buď o tzv. světlé, nebo tmavé zářiče. Světlé zářiče, obvykle s halogenovými trubicemi, mají vysokou povrchovou teplotu 1 500–2 000 °C, jsou proto relativně malé a i při teplotách pod bodem mrazu poskytují dostatečný tepelný komfort na vzdálenost do 5 metrů. Nevýhodou je ovšem jejich světelný efekt, tmavě červené až oranžové světlo, které může být až rušivé. Tmavé zářiče v podobě panelů pracují s výrazně nižšími teplotami 300–400 °C. Jejich používání je proto efektní v teplotách neklesajících pod 10 °C a vzdálenosti do cca 3 metrů. Výhodou je absence světelného záření. Slabinou je již zmíněný vítr, který ochlazuje povrchovou teplotu topných lamel a tím snižuje jejich sálání. Ochladí-li totiž proudění vzduchu topné trubice světlého zářiče z 1 800 °C na 1 600 °C, téměř to nepoznáme. U tmavého zářiče je ovšem pokles teploty z 350 °C na 200 °C velmi znatelný.

www.fenixgroup.czFoto: archiv redakce

SPOKOJENÉ ROSTLINY

Zimní zahrada je něco mezi venkovním a vnitřním prostorem. Většinou je obydlena nejen námi, ale i mnoha rostlinami, které zde zůstávají celoročně nebo se nastěhují jen na zimu. Způsobu využití by měly odpovídat systémy větrání a v zimě hlavně vytápění. Jednoduchou cestou je instalace několika topných těles napojených na ústřední vytápění. Vyžaduje to však poměrně velké stavební úpravy a řešení rozvodů topného média. Ani podlahové vytápění není příliš vhodné pro zimní zahrady, které slouží spíš jako rozšíření obývacího pokoje. Nevytopí prostor rychle a dostatečně. Podlahové topení se doporučuje spíš pro temperování zahrad, které přes zimu slouží převážně rostlinám se stejnými požadavky na teplotu. Ta je v zimě zpravidla kolem 10 °C.

Více o zastřešení na www.albixon.czFoto: archiv redakce

Řešením pro trvale obytné zimní zahrady jsou sálavé teplovzdušné konvektory skryté v podlaze pod větrací mřížkou. Pro běžnou zimní zahradu jsou vhodné i topné panely, nejlépe tmavé zářiče. Nejen proto, že nesvítí, ale standardní instalační výška zde nepřesahuje 3 metry, spíše se pohybuje kolem 2,5 metru, a to je pro světlý zářič nízko. Sálání světlého zářiče by v této výšce bylo intenzivní, až nepříjemné. Citlivost tmavých zářičů na ochlazování větrem nebo nutnost ochrany před deštěm a sněhem se v zimní zahradě neprojeví. Díky vhodnému řešení tedy nemusíme být rozmrzelí, že strávíme zimu zavření doma, ale můžeme v teple, tak trochu na půl cesty ven, pozorovat třeba tanec sněhových vloček.

23. 09. 2019 Text: redakce

Diskuze 0

Newsletter

Související články

Obvodové zdi jsou klíčovým prvkem při stavbě domu. Investice do pořádného zdiva, které už zpětně nevyměníte, se rozhodně vyplatí. A Porotherm vám to na konkrétních příkladech dokáže.  „Dům člověk staví jednou za život, proto se snažíme investory přesvědčit, že volba pořádného materiálů pro obvodové zdivo je klíčová. Na trhu stále vnímáme převahu řešení s dodatečným zateplením, často se setkáváme s nedůvěřivostí ohledně produktových řad pro jednovrstvé zdění. Tomu je potřeba jít naproti a zvrátit ve společnosti uvažování nad investicí do hrubé stavby,” říká obchodní ředitel divize hrubá stavba Roman Busta.   Kreativní a zábavnou formou představuje nová kampaň 7v1: Pořádné cihly výhody, které jsou pro jednovrstvé zdění typické. „Hlavním poselstvím celé kampaně je číslo 7, které tvoří klíčový prvek. Toto číslo bylo pečlivě vybráno, aby reflektovalo 7 hlavních výhod zdění z cihlového zdiva bez kontaktního zateplení. Vlastnosti cihel vhodných pro jednovrstvé zdění jsou dále rozpracovány dle 7 různých témat – od mýtů až po příklady, jak ušetřit. Výhody demonstrujeme i pomocí videí se životními situacemi, které by se daly k volbě obvodového zdiva přirovnat,“ uvádí manažerka značky Porotherm Pavlína Jandová.  Na www.PoradneCihly.cz se tak investor dočte ty nejzásadnější důvody, proč stavět z jedné vrstvy cihel bez kontaktního zateplovacího systému. Stránka se stává centrem vzdělávání a informací o tzv. jednovrstvém zdivu.  „Chceme dokázat, že se nejedná pouze o praktickou volbu, ale inovativní řešení pro zdravý a funkční domov a váhající investory přesvědčit, že jsou často tlačeni do řešení, které nemusí být nejlepší volbou a může být často zastaralé. Cílem je, aby byl investor dobře informovaný a dokázal na základě svých znalostí udělat správné rozhodnutí o svém budoucím bydlení,” říká o myšlence kampaně Roman Busta.

Porotherm novou kampaní edukuje investory o jednovrstvém obvodovém zdivu. S pořádnou cihlou jedna vrstva stačí!

Matěj Jurečka - Rekonstrukce obvodového zdiva je náročná. Na co si dát pozor?

Matěj Jurečka - Rekonstrukce obvodového zdiva je náročná. Na co si dát pozor?

Překlady pro stínicí techniku sluneční žár do interiéru nepustí

V létě chladí, v zimě udrží teplo domova. Překlady pro stínicí techniku sluneční žár do interiéru nepustí



Právě v prodeji

Jediné originální Bydlení na českém trhu

Vychází od roku 1979




Předplaťte si naše časopisy


© 2018 - 2023 BYDLENÍ Kontakt Autoři

RSS Tisk GDPR CMP