Vlhké zdivo vytváří nezdravé prostředí pro bydlení, ale rovněž degraduje části stavby. Závažné problémy s vlhkostí mohou způsobit i statické narušení stavby.
Obvykle začínají problémy s vlhkostí nenápadně. Cítíme v domě vlhkost, začne se objevovat plíseň, na zdích se vytvoří vlhkostní mapy, degraduje omítka i podlahy. Za problémy sice může stát nedostatečné větrání či nesprávně provedená izolace, u starších staveb však jde obvykle o kapilární vzlínání vody z důvodu dosluhující či již nefunkční izolace. To je čas na profesionální sanaci stavby. Kdy se pustit do sanace?
Stavba má viditelné příznaky vlhkosti
Jestliže se na naší nemovitosti objeví příznaky vlhnutí, je zapotřebí vyloučit různé přidružené příčiny, jako je například nefunkčně instalovaný či poškozený svod dešťové vody, či již zmíněné nedostatečné větrání. Pokud tyto příčiny nezjistíme, je zapotřebí provést dodatečnou izolaci zdiva. Sanace stavby je skutečně nezbytnou.
Pouštíme se do rekonstrukce staršího domu
K provedení dodatečné spodní izolace bychom měli přistoupit téměř vždy též v případě, že se pouštíme do rekonstrukce starší stavby. Může jít o starý dům pro trvalé bydlení, chalupu, ale i o různé jiné historické stavby a objekty. Jestliže si nenecháme stav izolace posoudit a neprovedeme vhodná sanační opatření, téměř zaručeně se nám rekonstrukce prodraží. Mnohdy proto, že si ji dáme dvakrát.
Pokud takto starší nemovitost kupujeme, může být často upravena pouze „na oko“. Na první pohled si mnoha vad stavby vůbec nevšimneme. Je proto dobré nechat si stavbu ještě před koupí odborně posoudit a v nákladech na rekonstrukci staršího stavení vždy počítat i s nutností provedení dodatečné izolace.
U starších staveb může být tradičně prováděné podřezání stavby problematickým kvůli neexistenci průběžných spár ve zdivu. Smíšené zdivo se proto často izoluje za pomoci jiných metod. Uznávanou je chemická injektáž zdiva. Používá se však i elektroosmóza.
Chystáme se zateplovat či měnit okna a dveře za lépe izolující
I ne zcela staré stavby je mnohdy nutné dodatečně odizolovat v případě, že jsme se rozhodli pro zateplení pláště, nebo pro výměnu oken a dveří. Lépe zaizolovaný dům se hůř vypořádá s vlhkostí, která dokud byl „děravým“, zas tak moc nevadila. U novějších staveb s průběžnými spárami ve zdivu je skvěle využitelnou metoda podřezávání zdiva.
Izolace a sanace vlhkých budov od profesionálů
Všechny výše zmíněné metody sanačních prací provádí firma Františka Hróza. Specializuje se na podřezávání zdiva diamantovým lanem i řetězovou pilou, narážení nerezových plechů, hydroizolaci spodní stavby s využitím PVC materiálu, na chemickou injektáž zdiva i na aktivní elektroosmózu. Před zahájením prací firma vždy provede vhodná měření vlhkosti staveb, která vyhodnotí profesionálním softwarem a navrhne nejlepší řešení pro dodatečnou izolaci dané stavby.