image/svg+xml

Tlačítko menu
  • Návštěva
  • Interiér
  • Stavba
  • Inspirace
  • Servis
Předplatné

Pokud chcete postavit dům, který přetrvá generace, je z bezpečného materiálu a nemá žádná zdravotní rizika, pusťte se do klasického zdění, ať už z cihel, nebo systému ztraceného bednění.

Foto: archiv redakce

Volba materiálu? Výběr je pestrý

40

Pokud chcete postavit dům, který přetrvá generace, je z bezpečného materiálu a nemá žádná zdravotní rizika, pusťte se do klasického zdění, ať už z cihel, nebo systému ztraceného bednění.

CIHELNÉ BLOKY POROTHERM

Keramické broušené cihelné bloky Porotherm pro jednovrstvé zdivo jsou velmi energeticky úsporné, zejména díky svým vynikajícím tepelněizolačním vlastnostem. Zabraňují častým výkyvům teplot, a to i bez dodatečné tepelné izolace fasády nebo klimatizačních a větracích systémů. Výrazně snižují spotřebu energie na vytápění nebo chlazení. Tyto cihelné bloky jsou vhodné pro nízkoenergetické a pasivní domy, ale také pro budovy s téměř nulovou spotřebou energie.

Zdění na pěnu Porotherm Profi Dryfix System je v kombinaci s cihlami Porotherm EKO+ Profi Dryfix vhodné pro výstavbu nízkoenergetických i pasivních domů a je velmi šetrné k životnímu prostředí. www.wienerberger.czFoto: archiv redakce

U cihel Porotherm T Profi došlo také k navýšení únosnosti zdiva o cca 10 % při zdění na maltu pro tenké spáry a o 50 % při použití lepidla pro zdění Porotherm Dryfix. extra. Minerální vata ukrytá uvnitř broušených cihel Porotherm T Profi je proti navlhnutí chráněna hydrofobizací, je tedy nenasákavá a zároveň nepohlcuje žádnou vzdušnou vlhkost. Zdění jednovrstvých obvodových stěn z cihel Porotherm je velmi jednoduché a rychlé, při použití tenkovrstvé malty nebo lepidla Dryfix.extra je rychlost zdění až o 50 % vyšší než u nebroušených cihel.

HELUZ FAMILY

Dalším výrazným hráčem na trhu se stavebninami je společnost Heluz, dodavatel cihelných bloků pro přesné zdění. Tento výrobce vyvinul patentovanou metodu plnění cihel malými polystyrenovými kuličkami, díky čemuž se tepelně izolační vlastnosti v porovnání s předcházející řadou cihel vylepšily o 40 %. Dodnes tyto parametry u jednovrstvého zdiva nebyly překonány. Cihly FAMILY 2in1 šířky 440 a 500 mm splňují bez dodatečného zateplení doporučené hodnoty pro pasivní domy. Díky vzduchovým dutinám si také zdivo zachovává paropropustnost, což je předpoklad zdravého bydlení.

Silikátově-disperzní malta HELUZ SIDI pro zdění z broušených cihel HELUZ, jednoduše nanášená válečkem, představuje novou technologii zdění, která opět výrazně ovlivní vývoj stavebních technologií. www.heluz.cz Foto: archiv redakce

Cihly HELUZ FAMILY 2in1 bodují i nadprůměrnými pevnostními parametry. Standardem na trhu je pevnost v tlaku 8 MPa, přičemž pevnost cihel řady HELUZ FAMILY dosahuje hodnoty 8 až 10 MPa. Výhodou je také rychlá výstavba zdiva díky broušeným ložním plochám cihel, které umožňují jejich přesnou pokládku a snadné spojování lepidlem nebo pěnou. Cihly HELUZ FAMILY v sobě mají zakódovanou i dlouhověkost při minimálních nárocích na údržbu.

NA PĚNU A NA LEPIDLO

Na rozdíl od mokrého zdění na klasickou maltu představuje systém Porotherm Profi Dryfix metodu zdění pro broušené cihly Porotherm, spojované pomocí zdicí pěny Dryfix. Pěna Porotherm Dryfix je na vzdušné vlhkosti tvrdnoucí jednosložková pěna, dosahující vysoké pevnosti spoje již po 20 mi nutách. Zdění na pěnu Porotherm Dryfix je již několik let zavedeným způsobem výstavby nejen v ČR, ale i v dalších evropských státech. Ale ani společnost Heluz na tomto poli nezaostává, o čemž svědčí poslední novinka – silikátově-disperzní malta pro tenkovrstvé zdění HELUZ SIDI.

Silikátově-disperzní malta HELUZ SIDI pro zdění z broušených cihel HELUZ, jednoduše nanášená válečkem, představuje novou technologii zdění, která opět výrazně ovlivní vývoj stavebních technologií. www.heluz.cz Foto: archiv redakce

Můžete si ji představit jako hustší barvu na malování. Jde o z výroby namíchanou směs, nic se do ní už na stavbě nepřidává, takže odpadá riziko znehodnocení neodbornou úpravou, jako je přidání nesprávného množství vody do cementové malty. Stačí otevřít kyblík, ponořit do ní molitanový váleček a nanášet maltu na cihly a zdít. Jde o novou technologii zdění, která zajistí deklarované parametry běžně dosažitelným úsilím na stavbě.

BÍLÉ A LEHKÉ TVÁRNICE

Stavební systém Ytong z bílého pórobetonu představuje chytré řešení stavby od projektu po celý životní cyklus stavby. Jeho výrobce, společnost Xella, tomuto spojení kvality a know-how s nadsázkou říká YQ. To představuje kompletní řešení stavby – kromě tvárnic a překladů jsou to díly pro stropy, střechu, schody a vnější i vnitřní omítky.

Rychle, přesně, úsporně. Tak by se dal ve třech slovech popsat způsob práce se stavebním systémem Ytong. Zdění se provádí Ytong zdicí maltou s pomocí zednické lžíce Ytong s výškou zubu 5 mm. www.ytong.cz Foto: archiv redakce

Kvalita materiálu je zaručena mezinárodním zázemím a důslednou kontrolou u nás i v Německu. Normy vyplývající z novelizace z roku 2020 dosáhnete i jednovrstvým zděním díky tepelněizolační řadě tvárnic Lambda YQ, případně u projektů, které vyžadují vnější zateplení, nabízí výrobce minerální desky Multipor téhož složení.

VÁPENOPÍSKOVÉ TVÁRNICE SILKA

Kromě lehkých pórobetonových tvárnic nabízí společnost Xella i vápenopískové tvárnice Silka, které splňují nejvyšší požadavky na únosnost a protihlukovou ochranu. Tvárnice Silka jsou vhodné zejména pro vícepodlažní stavby s vysokými požadavky na akustické klima. Díky svým vlastnostem jsou předurčeny pro nosné a ztužující stěny a akustické dělicí stěny, včetně výplňových a požárních stěn.

Díky kompaktnímu a homogennímu materiálu lze vápenopískové tvárnice Silka přesně řezat diamantovým kotoučem do požadovaných tvarů a rozměrů. Pokud ale stavíte podle kladečského plánu, nic řezat nemusíte. www.kmbeta.cz Foto: archiv redakce

Vyrábějí se s dvojitým perem, drážkou a úchopovými kapsami. Vzhledem k téměř identickému materiálovému složení se Silka snadno kombinuje s pórobetonovými výrobky Ytong. Při zohlednění rozdílů mezi materiály je možné tvárnice Silka kombinovat i s keramickým zdivem.

SYSTÉM ZTRACENÉHO BEDNĚNÍ

Stavební systém VELOX je stavební technologie se stěnami z opláštěného betonu a betonovým jádrem. Jde o technologii ztraceného bednění, které se vyznačuje rychlostí a jednoduchostí výstavby. Na staveništi se desky ztraceného bednění pomocí stavebních spon rychle a spolehlivě spojí a vyplní jádrovým betonem. Bednění, instalační rovina, nosný podklad omítky a staticky nosné konstrukce se vytvoří v rámci jednoho pracovního procesu.

Stavební systém VELOX, zvaný také systém ztraceného bednění, je dokonalý i v nejmenších detailech a splňuje všechny podmínky mezinárodních certifikátů a standardů. www.hoffmann.cz Foto: archiv redakce

Desky ztraceného bednění zvyšují komfort bydlení po stránce tepelněizolační, tepelněakumulační i zvukové. Betonové jádro optimálně splňuje statické požadavky i požadavky protihlukové ochrany. Ztracené bednění je vhodné pro stavby jednopodlažních a vícepodlažních obytných budov pomocí desek a spon nebo hotových stěnových modulů. Tyto ověřené systémy s různou tloušťkou stěny, určené pro exteriéry i interiéry, se mohou energeticky účinně používat při rychlé stavbě obytných a provozních budov a také u pasivních domů. Systém je odzkoušený a osvědčený už více než 60 let.

20. 12. 2021 Text: Jan Goldberger

Diskuze 0

Newsletter

Související články

Šetřit lze, ale na správných místech. Praktický průvodce výhodnou stavbou

Šetřit lze, ale na správných místech. Praktický průvodce výhodnou stavbou

Slinutá keramická dlaždice Castone outdoor, 60 × 60 cm, cena 1 329 Kč/m2, www.rako.cz

Hezky a bezpečně

Mobilní dům Iris s kompletně vybavenou koupelnou, elektrickými rozvody, pěti komorovými plastovými okny a vytápěním v podobě elektrických olejových topných panelů.

Mobilní domy



Právě v prodeji

Jediné originální Bydlení na českém trhu

Vychází od roku 1979




Předplaťte si naše časopisy


© 2018 - 2025 BYDLENÍ Kontakt Autoři

RSS Tisk GDPR CMP