Kdo by nechtěl žít v oáze pohody a klidu? To ale předpokládá nejen kvalitně navržený a postavený dům, ale i dobře vybranou lokalitu. Ani ten nejlepší architekt nedokáže eliminovat nedostatky, které mohou výrazně zasáhnout do způsobu života v daném místě a nepříjemně ho ovlivnit.
VHODNÁ LOKALITA
Než se pustíte do stavební činnosti, je třeba si ujasnit, jaký typ stavební parcely vlastně hledáte. Jinak se vám bude žít ve městě, jinak na jeho okraji, ale úplně diametrálně odlišné to bude na vesnici, v rekreační oblasti nebo v CHKO. Městský člověk může na venkově trpět, člověk milující přírodu zase nebude šťastný ve městě. Zvažte otázku dopravní dostupnosti, možnosti zaměstnání, vzdělání, lékařské péče nebo kulturního či sportovního vyžití. Vaší pozornosti by neměla ujít ani mapa znečištění ovzduší nebo mapa kriminality.
OSOBNÍ ZKUŠENOST
Stavební parcelu nevybírejte jen od stolu, ale důkladně se s danou lokalitou seznamte. Nebojte se zeptat místních lidí, jak se tam žije, navštivte úřad starosty nebo stavební odbor a zeptejte se na volné pozemky. Každopádně se neupínejte na jedno místo a nespokojujte se s první ucházející lokalitou, ale pokračujte v pátrání i jinde a místa pak porovnejte. Na druhé straně je možné, že se objeví místo, které vám sedne na první pohled. Potom s koupí příliš neotálejte, abyste si pak nevyčítali, že jste zareagovali příliš pozdě.
MÍSTNÍ REGULATIVY
Než podepíšete kupní smlouvu, ověřte si na stavebním úřadě, jaké požadavky na stavbu domu jsou pro danou lokalitu závazné. Ve vámi vybrané lokalitě může být předepsán typ architektury domu, výška, tvar a barva střechy nebo fasády, orientace hřebenu, výška a typ oplocení. Další omezení mohou platit v místech podléhajících ochraně přírody nebo v místech s požadavky na zachování krajinného rázu. Problém je, že v každé lokalitě je to jiné, a to, co vám někde bez problémů povolí, vám jinde postavit nedovolí.
VELIKOST POZEMKU
Rozlehlá parcela vyžaduje náročnější péči a víc financí při koupi, na druhé straně máte víc soukromí. Naopak v drahých lokalitách, kdy se lidé často musí spokojit s parcelami o menších výměrách, si dejte pozor na předepsaný koeficient zastavěnosti pozemku, z čehož plyne jisté omezení půdorysu vašeho domu.
Foto: ISTOCK
Nezapomeňte ani na plochu nutnou pro parkování automobilů, která vám z pozemku může také kus ukrojit. Záležet bude také na sklonu parcely – u svažitých pozemků počítejte s náročnějšími terénními úpravami i dražším projektem.
SKRÝVKA ORNICE
Dalším krokem je skrývka ornice, což je zákonná povinnost týkající se nejenom stavby domů, ale vztahuje se na všechny pozemní i zahradní stavby, například na bazén, skleník, oplocení, chodníky, příjezdové komunikace atd. Základní body si na pozemku vyznačte dřevěnými kolíky a jejich spojnice označte barevně, například značkovacími spreji nebo vápnem. Plocha pro sejmutí ornice by měla být o jeden metr větší, aby měl geodet prostor a pohodlí pro vyznačení stavby. Skrývku ornice provede bagrista a uloží ji například do rohu pozemku. Podobné to je s vykopanou hlušinou, která vám později poslouží na zahrnutí základů či hrubší terénní úpravy.
VYJMUTÍ Z PŮDNÍHO FONDU
Nutným požadavkem, bez kterého nemůžete začít stavět, je vyjmutí pozemku ze zemědělského půdního fondu. Jak je váš pozemek veden, zjistíte na katastru nemovitostí. Velmi často jsou pozemky vedeny v kategoriích orná půda nebo travní porosty a právě v těchto případech je třeba požádat o vyjmutí. Vyjmutí ze zemědělského půdního fondu bývá součástí dokumentace ke stavebnímu povolení a může vám s tím pomoci projektant nebo realitní makléř nebo si žádost podáte sami – formulář najdete na stránkách města nebo obce. Po doplnění předepsanými přílohami žádost odešlete na úřad, který má na odpověď 30 dnů, výjimečně může lhůtu prodloužit na 60 dnů.