Důležitým rozhodnutím, které čeká každého stavebníka, je výběr stavebního systému. Materiál zvolený pro obvodové stěny totiž ovlivní nejenom průběh stavby, ale také užitné vlastnosti budoucího domu.
Dům z pálených cihel
Stavební materiály z pálené hlíny dobře regulují teplotu a vlhkost v interiéru a mají vliv i na akustickou izolaci. Cihelné bloky jsou pevné, požárně odolné a mají dlouhou životnost. Velmi oblíbené jsou broušené cihelné bloky, které umožňují místo mokrého procesu tzv. přesné tenkovrstvé zdění pomocí tmelů, lepidel či pěny. Díky tomu je stavba přesná a rychlá. Cihelné bloky jsou duté a pórovité, což má velký vliv na izolační schopnost těchto materiálů, takže se zdivo v zimě pomaleji ochlazuje a v létě se nepřehřívá. Pro stavbu domů v pasivně energetickém standardu se póry cihelných bloků plní při výrobě polystyrenem nebo minerální vatou, proto odpadá nutnost dodatečného zateplení obvodových stěn. Vzniká tak jednovrstvé zdivo, které přitom dosahuje parametrů jako běžné zdivo s dodatečnou izolací.
Foto: archiv redakce
Pórobetonové tvárnice
Mezi oblíbené stavení materiály se u nás právem řadí i pórobeton ve formě tvárnic. Jedná se o druh lehkého betonu s dobrými tepelně a zvukověizolačními schopnostmi. Z materiálového hlediska jde o tzv. přímo lehčený beton – vylehčení bylo dosaženo při výrobě vytvořením pórů přímo do vlastní hmoty betonu. Nejznámějším a velmi rozšířeným zástupcem pórobetonu je Ytong (Xella), který se řadí mezi nejšetrnější stavební materiály na našem trhu, a to díky čistě přírodnímu složení a energeticky nenáročné výrobě. Mimořádné tepelněizolační vlastnosti snižují náklady na vytápění, a tím i znečištění ovzduší. Tvárnice Ytong vynikají rozměrovou přesností, předností je i rovnoměrné vedení tepla, eliminace tepelných mostů a další výjimečné vlastnosti s důrazem na úspory energií a kvalitu vnitřního klimatu.
Foto: archiv redakce
Bloky z vápenopísku
Vápenopískové cihly jsou určeny pro obvodové i vnitřní zdivo, zejména pro svou pevnost v tlaku a zvukověizolační vlastnosti. Jde o ideální materiál pro vyzdívání tepelněizolačních vícevrstvých obvodových stěn. Vápenopískové cihly mají výborné akumulační i akustické vlastnosti i při menších tloušťkách nosných stěn. Pro své stavebněfyzikální vlastnosti se používají i jako základ zděných sendvičových konstrukcí (SENDWIX), což je systém složený z několika různých materiálů – vápenopískového zdiva, zateplení a povrchové úpravy na vnitřní i vnější straně konstrukce. Tepelnětechnické vlastnosti obvodových stěn určuje tloušťka tepelné izolace. Vápenopískové zdivo akumuluje požadovanou teplotu vnitřního prostředí, a díky tomu se na jaře a na podzim méně topí, v létě se zase domy zbytečně nepřehřívají.
Foto: archiv redakce
Ztracené bednění
Další z možností zhotovení obvodových stěn i příček je využití technologie monolitických staveb, například pomocí ztraceného bednění. Léty prověřeným příkladem ztraceného bednění je systém VELOX. Stěny a stropy se zde betonují do předem připraveného bednění ze štěpkocementových desek VELOX, které se po vytvrdnutí betonu stávají trvalou součástí svislých i vodorovných konstrukcí. Štěpkocementové desky se spojují pomocí stavebních spon, a vytvářejí tak bednění pro technologii ztraceného bednění s betonovým jádrem. Stavbu usnadní štěpkocementové stěnové moduly zhotovené na výšku podlaží, hotová bednění pro sloupy nebo pro věnce. Komponenty se používají při stavbě energeticky úsporných, nízkoenergetických i pasivních domů. Stavební systém VELOX kombinuje příznivé vlastnosti dřeva a pevnost betonu.
Foto: archiv redakce
Montované domy
Pod pojmem montované domy si lze představit stavebnicový systém, kdy se jednotlivé prvky skládačky vyrobí v suchém a čistém prostředí výrobní haly a teprve potom se odvezou na staveniště, kde je sehraný tým pracovníků během krátké doby sestaví. Podle materiálu se dají montované domy rozdělit na domy lehké – na bázi dřeva – a těžké, masivní konstrukce – na bázi betonu. V praxi to znamená, že si vyberete podle katalogu projekt (často s možností individuálních úprav), stavebnici pak dodavatel dopraví na staveniště, kde ji smontuje. Tím se docílí největší výhody, kterou tento způsob výstavby poskytuje – úspory času. Jde o velkoplošné stěnové dílce, stropní panely, střešní komponenty i schodiště atd. Důležité je zajistit základovou desku, což si obstaráte buď sami, nebo s pomocí dodavatele domu.