V oboru stínicí techniky se za posledních několik let událo mnoho nového, mezi nedůležitější novinky patří venkovní rolety, žaluzie a screenové clony.
VENKOVNÍ ŽALUZIE
Česká republika patří z pohledu množství vyrobené stínicí techniky ke špičce v oboru – to znamená, že je z čeho vybírat. Pro vnitřní stínění se můžete rozhodnout kdykoli po dokončení stavby, ale na zabudování venkovních stínicích prvků je nejlepší myslet už při plánování novostavby nebo před rekonstrukcí. Součástí projektu by měla být vhodná příprava, aby bylo možno stínicí prvky zabudovat pod omítku. Mezi nejpoužívanější exteriérové stínicí prvky řadíme venkovní žaluzie. Jejich největší výhodou je plynulá regulace světla naklápěním lamel, možnost stínit a větrat zároveň, úspora energie za klimatizaci a zlepšení tepelněizolačních vlastností domu.
Foto: archiv redakce
Venkovní žaluzie vás opticky neoddělí od okolí, stačí jen správně nastavit lamely a místnost zastíníte před slunečními paprsky, a přitom můžete mít otevřená okna a do místnosti pouštět čerstvý vzduch, ale zvědavci dovnitř neuvidí. Kromě toho stažením a naklopením žaluzií regulujete spolu s intenzitou slunečních paprsků i teplotu v interiéru. K dalším výhodám venkovních žaluzií patří, že velmi dobře zamezují prudkým a nepříjemným slunečním odleskům. Jednotlivé lamely jsou ukryty ve vodicích lištách, které brání pohybu žaluzie při větru. Venkovní žaluzie se ovládají manuálně, nebo plně automaticky centrálním či dálkovým ovládáním. Drobnou nevýhodou venkovních žaluzií je, že pokud nemáte samočisticí lamely, hůř se čistí a také ne všechny venkovní žaluzie poslouží jako účinný bezpečnostní prvek. Žaluzie účinně odstíní až 80 % světelného záření. Motorizované žaluzie vybavené čidly zase plynule regulují osvětlení v domě.
ROLETY A SCREENY
Předokenní roleta neslouží jen ke stínění, ale funguje i jako celoroční tepelná izolace. Optimální fungování nejlépe zaručí její motorické řízení doplněné o povětrnostní čidlo. Většina rolet je vyplněna efektivním izolačním materiálem z PUR pěny. Vzduchový polštář, který se vytvoří mezi staženou roletou a oknem, funguje jako další izolační vrstva zabraňující pronikání slunečního tepelného záření. V létě, když slunce začne svítit příliš intenzivně, se rolety automaticky stáhnou a ochrání interiér před horkem a sluncem. V zimě stažené rolety zabrání úniku tepla z místnosti. Rolety mohou sloužit jako hluková izolace a jejich stažením dosáhnete i naprosté tmy. Instalují se do okenního otvoru pod omítku, do nadokenních překladů, do nadokenních kapes pod omítku a v dodatečné variantě na fasádu nebo mezi okenní špalety.
Foto: archiv redakce
Dalším velmi oblíbeným venkovním stínicím prvkem jsou screenové rolety ze speciálních technických textilií. Ty zajišťují maximální ochranu proti slunečnímu záření, průniku tepla a zároveň zabezpečují optimální úroveň přirozeného světla v interiéru. Také přinášejí vysoký termoregulační efekt i úsporu energií. Díky svému složení – skelné vlákno, PVC, polyester – odolávají povětrnostním vlivům, a proto jsou vhodné jak pro interiérové, tak pro exteriérové použití. Hlavní předností screenových rolet je jejich částečná světelná propustnost a variabilita. Přinášejí stín bez ztráty výhledu z okna, zároveň však ztěžují pohled zvenčí do interiérů, a zachovávají tak soukromí. Screenové clony umožňují výběr hned z několika variant bočního ukotvení, díky tomu uchycení látky rolety odolají i silnému větru, a to až do rychlosti 130 km/h.
MARKÝZY
Markýzy jsou vhodné zejména na zastínění teras a balkonů. Nákup markýzy představuje dlouhodobou investici, a proto věnujte náležitou pozornost výběru jak vhodného typu, tak použitým materiálům, povrchové úpravě i výběru látky. Markýzy se instalují a kotví na stěnu, na strop nebo na krokev. Často se zapomíná na to, že markýza není deštník, ale stínicí prvek, proto je při dešti dobré ji vždy stáhnout. Velice praktické je pořízení boční (venkovní) látkové clony, která ochrání před pohledy kolemjdoucích a současně zastíní. Boční clona je složena z boxu pro navíjení látky, který je většinou kotven na fasádu domu, z výsuvného profilu a z držáku, do kterého se výsuvný profil upevní při jejím vytažení. Systém může být vybaven dětskou pojistkou proti nechtěnému vytažení z držáku.
Foto: archiv redakce
Stejně jako u markýzy lze vybírat z širokého sortimentu akrylátových látek. Na trhu jsou různé typy markýz. Kloubové markýzy jsou vhodné pro stínění teras, balkonů nebo zahradních posezení. Látka je navinutá na hřídeli a může být chráněna stříškou. Vysouvání zajišťují předepnutá ramena. Poslední dobou získávají na oblibě kazetové markýzy. Látka je v době, kdy není používána, skryta v kazetě, a je tak chráněna proti ušpinění. Výsuv látky zajišťují předepnutá ramena. Dalším typem jsou samostatně stojící markýzy – ty jsou stabilnější, a mnohem lépe tak odolávají poryvům větru než např. kazetové. Tento typ markýzy v sobě kombinuje přednosti kotvení na fasádu domu spolu s předními pevnými opěrnými sloupky. Pokud se markýza nepoužívá, je možné látku stáhnout do ochranného boxu a viditelná zůstává pouze subtilní konstrukce.
Zavřená venkovní žaluzie zadrží 94 % tepelné energie a je skoro 10× účinnější než žaluzie vnitřní. Pro celoroční tepelnou pohodu v interiéru je důležité posílit tepelný odpor skla vhodným stíněním.
- BEZPEČNOST
Venkovní rolety představují velmi účinnou ochranu proti vloupání. Pokud si chcete pořídit venkovní rolety například na chalupu, existují uzamykatelné typy, které ochranu ještě zvyšují. Svůj nezanedbatelný význam mají rolety i z hlediska ochrany oken před mechanickým poškozením, povětrnostními vlivy a dotěrným hmyzem.
Foto: archiv redakce
- OVLÁDÁNÍ
Stínicí techniku můžete ovládat mechanicky klikou, nebo elektricky stisknutím vypínače. Za úvahu stojí možnosti řídit otevírání a zavírání stínicích prvků zcela automaticky, a to v různých předvolených či individuálních režimech, např. při východu a západu slunce nebo na dálku pomocí chytrého telefonu.
- DODATEČNÁ MONTÁŽ
Pro moderní novostavby či rekonstrukce je vhodným řešením zabudování screenu či rolety do tzv. zaomítacího boxu, který se skryje pod fasádu a dokonale s ní splyne. Nabízí se několik způsobů montáže – záleží na použitém stavebním systému i na konkrétním architektonickém návrhu. Markýzy lze doplnit elektrickými pohony včetně solárního napájení a připojení na detektory deště a větru.
- STŘEŠNÍ ROLETY
Pro střešní okna se vyrábějí speciální venkovní rolety. Ty mimo jiné dokážou zlepšit tepelněizolační vlastnosti střešního okna v zimním i v letním období, umějí zcela zatemnit místnost, chrání okno před poškozením, tlumí venkovní hluk z deště i krupobití a navíc poskytují obyvatelům podkroví dokonalé soukromí.
Foto: archiv redakce
- STŘEŠNÍ MARKÝZA
Venkovní markýza nabízí dokonalou ochranu před přehříváním, protože odrazí sluneční paprsky dříve, než dopadnou na sklo střešního okna. Venkovní markýza je z průhledné síťoviny, takže nepřijdete o výhled z okna. Markýzu je výhodné kombinovat s vnitřními stínicími prvky.