Přes mnohá opatření se kvalita ovzduší stále zhoršuje. Kromě průmyslových exhalací na nás číhá zvýšené množství prachu, ale i pyly, plísně a další alergeny. Před koncentrací škodlivých látek v uzavřených prostorách se můžeme chránit výkonnými čističkami vzduchu.
Účinná filtrace
Kvalitu vzduchu v místnosti lze ovlivnit dostatečným větráním a pravidelným vysáváním prachu. Výskyt některých nevhodných látek, jako jsou například výpary formaldehydu, trichloretylenu či xylenu dokážou výrazně snížit některé druhy pokojových květin. Na pyly, plísňové spory, viry nebo bakterie jsou však tyto prostředky krátké. O jejich likvidaci se dokážou postarat účinné čističky vzduchu. V nabídce jsou buď levnější ventilátorové typy, nebo tišší a nákladnější elektronické modely, které často disponují i dalšími funkcemi. Standardní ventilátorové čističky pracují podobně jako vysavače.
Foto: archiv redakce
Nasátý vzduch prochází uhlíkovým a HEPA filtrem a zbavený nečistot se následně vrací do ovzduší. Nevýhodou těchto čističek je vyšší hlučnost a dražší provoz. V porovnání s elektronickými typy ale zadrží větší množství prachu. Sofistikovanější čističky pracují se systémem takzvaného elektronového větru. Při nasátí se na vzduch přenese elektrický náboj a opačným nábojem se následně nečistoty přitáhnou na plochu sběrného filtru. Součástí čističek bývá i ionizátor vzduchu, který přefiltrovaný vzduch obohatí o zdraví prospěšné záporné ionty. Na jiném principu pracují čističky vybavené nanotechnologií. Jsou vybavené fotokatalytickým filtrem s fotoaktivní látkou, která dokáže polapené látky včetně virů a bakterií dokonale rozložit a zlikvidovat, takže se filtr nemusí čistit.
Vyčistí i zavlaží
V suchém a prašném prostředí je možné upravit vzduch kombinovaným spotřebičem, který někteří výrobci označují jako pračku vzduchu. Některé používají například systém speciálních disků, které absorbují vodu. Ventilátor fouká suchý vzduch z místnosti na rotující zvlhčené disky, ze kterých se zvlhčený vzduch rozšiřuje do okolí. Tyto typy zvlhčovačů jsou poměrně výkonné, minimálně hlučně a mají relativně nízkou spotřebu energie. Pokud jsou vybavené HEPA filtrem nebo plazmovou technologií, mohou být plnohodnotnou náhradou samostatné čističky.
Foto: archiv redakce
Plazmová technologie napodobuje proces čistění a zvlhčení vzduchu v přírodě. Spolehlivě odstraňuje pachy, alergeny, chemické výpary a jiné znečišťující látky na molekulární úrovni. Během provozu se ve spotřebiči vytvářejí kladné a záporné ionty, které se spojí s vodní párou, a tím se přemění na hydroxyly. Ty následně zneutralizují všechny škodlivé látky tak, že rozloží jejich molekulární strukturu a přemění je na vodní páru a jiné neškodné látky, které jsou běžně přítomné ve vzduchu. Celý tento postup se podobá procesům, které se odehrávají v horních vrstvách zemské atmosféry. Sofistikovanější pračky vzduchu jsou vybavené funkcí, která vyhodnotí stav ovzduší a automaticky nastaví optimální chod a nočním režimem, který je tišší a úspornější. Často je jejich součástí i kazeta na esenciální oleje, která se využívá k provonění domácnosti a k aromaterapii.
Tropy na povel
Podobně jako znečištěný vzduch má na lidský organismus vliv i stupeň jeho vlhkosti. Příliš suchý vzduch dráždí sliznice a může být příčinou vzniku řady zdravotních problémů, jako je například chronická rýma, suchý dráždivý kašel nebo pocit stále ucpaného nosu. Vhodná vlhkost pro uzavřené prostředí je okolo 40 až 60 %. Ke snížení dochází hlavně v topné sezoně, kdy se vzduch přirozeně ohřívá a vysušuje také díky nižší frekvenci větrání. Optimální parametry pomáhají v domácnosti udržovat zvlhčovače vzduchu, které odpařují vodu a rozptylují ji po místnosti. Ke zvlhčení vzduchu se používají různé postupy. Některé zvlhčovače fungují na principu odpařování.
Foto: archiv redakce
K tomu se dříve využívaly nádoby zavěšené na radiátorech. Jiné využívají například rotační disky a ventilátor. Nákladnější typy s automatickou regulací a se zabudovaným hygrostatem dokážou měřit stupeň vlhkosti a podle potřeby ji upravovat. Jakmile je vzduch dostatečně nasycený, spotřebič se sám vypne nebo přepne do úsporného „vyčkávacího“ režimu. Mohou být také vybavené filtrem nebo funkcí převaření, které zlikvidují bakterie obsažené ve vodě. Stejně jako u čističek využívají výrobci u zvlhčovačů technologie, které umožňují kombinovat zvlhčování vzduchu s dalšími funkcemi, jako je například aromaterapie, časovač či automatická kontrola množství vody. Optimální a úspornější provoz nabízejí ultrazvukové zvlhčovače, které mohou být vybavené vodním filtrem na zachytávání a likvidaci škodlivých látek.