Ačkoli se v současných interiérech rozvíjí trend otevřenosti a multifunkčnosti, ložnice zůstává imunním hájemstvím jejích obyvatel, které se řídí vlastními pravidly. Znáte je?
Situační plán
Ložnice by měla být situovaná do klidnější a chladnější části domu či bytu, například do zahrady nebo vnitrobloku. Kvůli časové orientaci, ale i nutnosti odvětrávání je vhodné, aby měla vlastní okno vpouštějící do místnosti přirozené světlo a čerstvý vzduch. Důležitý je pak i výběr vhodného zatemnění s odpovídající intenzitou průsvitnosti, která vyjde vstříc vašim potřebám, ať už milujete absolutní tmu nebo šero.
Foto: archiv redakce
Sdružení funkcí?
Pokud sledujete trendy, patrně vám neunikla tendence spojování ložnice s koupelnou. Toto řešení je skvělé, pokud bydlíte sami. Sdílíte-li ale lože s partnerkou či s partnerem, doporučujeme koupelnu naopak situovat dále od ložnice, aby nedocházelo ke vztahovým kolizím v případě, že každý vstáváte v jinou dobu. Totéž platí i o propojení ložnice například s pracovnou, která by měla být, pokud to jen trochu jde, zařízena jinde než v místnosti vyhrazené relaxaci.
Foto: archiv redakce
Méně je více
Vzhledem k relaxačnímu charakteru místnosti by zde měl panovat vizuální klid, a to nejen díky volbě neutrálních barev a přírodních materiálů, ale i díky minimálnímu množství zařizovacích předmětů. Kromě postele a nočních stolků je příjemné mít v ložnici čtecí koutek se stojací lampou a pohodlným křeslem. Samostatnou šatnu skvěle nahradí vestavné skříně od podlahy až po strop, které vám zprostředkují svůj obsah díky výsuvům a poličkám či tyčím se sklopným mechanismem. Další nábytek už většinou není třeba, a pokud přece, nezapomeňte jej rozestavět tak, aby vám při nočních výpravách na toaletu nebo za plačícími dětmi nestál v cestě.Foto: archiv redakce
Spánkové centrum
Postel si obvykle nekupujeme každý den. Naopak očekáváme, že nám pár desítek let bude spolehlivě sloužit. Chcete-li vybrat opravdu dobře, nestačí si na ni prostě jen lehnout. Ohlídejte si materiál a dejte přednost tvrdým masivním dřevinám, jako je buk, dub nebo jasan, které se vám jen tak nerozklíží a nerozvržou. Zajímejte se i o konstrukci postele, která by měla držet pohromadě díky kvalitnímu značkovému kování.
Foto: archiv redakce Ukazatelem kvality je i délka záruky, kterou na postel od výrobce dostanete. Pokud si v posteli rádi čtete, zvažte variantu s čelem, které by mělo vašim zádům poskytnout pohodlnou oporu a které zamezí otěru a zašpinění přiléhající zdi. Vyzkoušejte si i to, jak příjemně se vám z ní vstává. Obecně platí, že, máte-li v pozici vsedě celá chodidla na zemi, měla by vaše stehna a holeně svírat pravý nebo lehce otevřený úhel. To zpravidla odpovídá výšce postele 45 až 50 cm včetně matrace a roštu.