Vlastní zázemí potřebují mít všechny děti bez rozdílu věku.
Předškoláci aneb čas her
Školní povinnosti je teprve čekají, proto více než psací stůl potřebují hlavně dostatečný prostor na hraní, protože děti se učí a rozvíjejí především hrou, což ale neznamená, že by stůl v pokoji předškoláků měl chybět.
PROSTOR K TVOŘENÍ
Už malé dítě by mělo mít pracovní místo, kde si může pohodlně kreslit, tvořit nebo prohlížet knížku. Nemusí mít nutně podobu klasického pracovního stolu, ale stačí menší stoleček s dostatečně stabilní židličkou. Ideální je tzv. rostoucí nábytek, který s předškolákem poroste až do školních let.
PAPÍR PRO VŠECHNY PŘÍLEŽITOSTI
Když má dítě tvořivou náladu, mělo by mít po ruce papír, ideálně hodně papíru. Skvělým řešením je role připevněná na stolečku nebo na stěně nad ním tak, aby si dítě mohlo kdykoliv jednoduše stáhnout potřebné množství čistého papíru. Nesmí chybět stojánky na malířské potřeby.
Foto: archiv redakce
VÝSTAVKA
Hotové výtvory je potřeba vystavit. Daleko více než připevněné na lednici vyniknou na poličkách, nástěnkách nebo nataženém kusu provázku, na který je připevníte pomocí kolíčků.
ÚLOŽNÉ PROSTORY
Úložné prostory v podobě skříní, komod, policových systémů, boxů a pojízdných kontejnerů nejen na hračky, které lze použít i třeba jako noční stolek, mohou být zábavné, originální a zároveň ergonomické a dobře obslužné ze strany dětí. Navíc je mohou naučit i základům úklidu.
Foto: archiv redakce
Školáci a první úkoly
Okamžik, na který se většina dětí těší, je tu, dítě začalo chodit do školy. S nástupem na první stupeň základní školy se toho změní hodně, ale nároky na hraní zůstávají stále velké.
MÍSTO NA PRVNÍ ÚKOLY
Pro školáka nastupují povinnosti spojené s domácími úkoly, nad kterými bude trávit dost času. Vyplatí se investovat do stolu s nastavitelnou výškou pracovní plochy a výškově nastavitelné židle s pružným opěrákem a bezpečnými kolečky. Pevnou oporu nohou vyřeší stupínek pod nohy.
KAM SE SEŠITY
Škola s sebou nese nejen povinnosti, ale navíc i učebnice, sešity a další pomůcky, které je potřeba někam uložit. Ideál ní jsou pojízdné skříňky se zásuvkami, do kterých se nepráší, případně police nebo knihovna, kde bude mít školák vše na očích a po ruce.
Foto: archiv redakce
UMÍSTĚNÍ PRACOVNÍHO STOLU
Aby se dítě mohlo na práci soustředit, musí mít stůl jasně dané místo. Na pracovní plochu by mělo dopadat přirozené světlo s ohledem na to, zda je dítě pravák, nebo levák. Ideální umístění stolu je do pravého vzdáleného rohu ode dveří, nebo do levého rohu blíž ke dveřím tak, aby k nim dítě nesedělo zády.
PSACÍ POTŘEBY NEMUSÍ BÝT NUDNÉ!
TIP: Gumovací pera Pilot FriXion Ball už jsou fenomén. Novinka překvapí moderním transparentním vzhledem a tenkým hrotem. Ten si oblíbí všichni, kdo mají rádi jemné tenké písmo. Nápomocen bude třeba i při řešení matematických úloh či drobných popiscích.
Foto: archiv redakce
Nechybí ani hlavní výhoda všech gumovacích per Pilot FriXion – inkoust lze snadno vygumovat a přepsat, takže nehrozí žádné škrtance. Ergonomický tvar s gumovou rukojetí usnadní psaní malým školákům, cool vzhled zaujme i větší studenty.
Foto: archiv redakce
Do pestrobarevného sešitu je radost psát. To jde pak učení skoro samo! Sešity Oxford mají extra bílý, jemný a hladký papír s vysokou gramáží. Můžete psát na obě strany bez prosakování inkoustu.
Foto: archiv redakce
POŘÁDEK NA STOLE
Pořádek na pracovním stole je důležitý kvůli soustředění na práci, ale navíc školákovi pomáhá při orientaci a učí ho zdravým návykům a organizačnímu systému již od dětství. Na stole by mělo být pouze to, co aktuálně potřebuje. Skvělými pomocníky jsou různé organizéry, stojánky na tužky, nástěnky...
Foto: archiv redakce
ERGONOMIE ŠKOLÁKA
- Výška pracovního stolu v rozmezí 70–75 cm tak, aby byla přímo úměrná výšce školáka.Dětem na prvním stupni školy postačí rozměr plochy stolu 60 × 120 cm, starším studentům min. 70 × 135 cm.
- Správnou výšku sezení poznáte tak, že ruka školáka by při práci měla svírat se stolem 90° ?? Svítivost světelného zdroje pracovní lampy by měla být vyšší než 800 lumenů, tzn.úsporná žárovka s příkonem min. 15 W a LED žárovka 9 W. Tok světla musí být vždy orientovaný shora dolů.
- Stůl s naklápěcí deskou umožní různé způsoby práce – pro malování se doporučuje úhel 0–5°, pro psaní 10° a pro čtení 20°.
Studentská léta
V pokoji studenta nejspíš nebude chybět počítač, případně notebook. Výběr a forma pracovního stolu je do značné míry závislá na oboru studia, koníčcích a zvycích.
CO NESMÍ CHYBĚT? PROSTORNÝ STŮL
Středoškoláci se dnes jen stěží obejdou bez počítače, tiskárny, reproduktorů a všeho dalšího, co potřebují nejen ke studiu, ale i pro zábavu! Ideálním tvarem stolu pro středoškoláka je do písmene L, ideálně s nastavitelnou výškou a případně i sklonem pracovní plochy
KDO MÁ ŽIDLI, STUDUJE
Ergonomická židle s opěrkou na ruce a možností polohování zad a výšky sedu je pro studenta nezbytností. Čím více možností nastavení židle má, tím lépe. Nejen zádům prokáže velkou službu židle s balančním pohybem, která dokáže kopírovat přirozené pohyby těla, čímž podporuje jeho správné držení.
Foto: archiv redakce
ANI MALÝ STŮL NENÍ ŠPATNĚ
Některý student se spokojí pouze s menším stolem pro práci na notebooku a pokoj raději zabydlí prostornou postelí. Nápaditým řešením jsou stoly ukryté v uzavíratelných skříních, kterým nechybí ergonomické vlastnosti, takže student, co se pohodlí týká, nemusí vůbec strádat.
Foto: archiv redakce
NÁBYTEK PRO PODPORU KREATIVITY
Skvělou volbou jsou variabilní nábytkové sestavy a policové systémy, se kterými si studenti můžou svůj životní prostor organizovat sami podle momentálních potřeb. Ve studentském pokoji by neměla chybět prostorná knihovna, do které se pohodlně vejdou nejen všechny knihy a učebnice.