Jestliže vaše dítko zanedlouho poběží poprvé do školy, je na čase se zamyslet nad vybavením jeho pokoje. Školáci potřebují prostor, ve kterém se jim bude dobře soustředit na úkoly i na dětské řádění. V dnešním článku se dozvíte, na co si dát pozor při zařizování pokoje pro malého školáka.
Odolný nábytek
Největší investicí bude nejspíše nový nábytek. Měl by být bytelný a samozřejmě z nezávadného materiálu. Nejvhodnější je masivní dřevo s nezávadným lakem nebo lazurou. Kvalitní nábytek se zaoblenými hranami pro dětskou bezpečnost bude vašemu potomkovi sloužit ještě dlouhá léta, proto se na něm nevyplácí šetřit. Nemáte-li naspořeno, může vám s rekonstrukcí pokojíčku pomoci bankovní půjčka. Pokud si vyberete tzv. rostoucí nábytek, vydrží vašemu dítěti až do studentských let.
Design nábytku a celého pokoje volte umírněný. Kombinování mnoha křiklavých barev, zejména na velkých plochách zdí a vybavení, by mohlo vaše dítě rušit. Oblíbení hrdinové z televize nebo her se zase mohou rychle obměňovat. Raději tedy pokoj a nábytek zařiďte v neutrálních nebo pastelových odstínech a děti nechte vybrat doplňky, které můžete jednodušeji vyměnit.
Světlo pomůže k relaxaci i k učení
Aby pokoj nebyl temný, nezapomeňte na dostatek osvětlení. Centrální svítidlo osvětlí celou místnost – vybírejte jej v teplejším odstínu, který působí relaxačně. K psacímu stolu pořiďte pracovní lampu, která dostatečným záběrem studeného odstínu světla napomůže soustředění při domácích úkolech. Nakonec nezapomeňte na lampičku u postele či další doplňková osvětlení po pokoji. Jestliže má vaše dítě problémy s usínáním, kupte mu do oken rolety nebo žaluzie, které zamezí přístupu světla zvenčí. Jestli se naopak dítko bojí tmy a vyžaduje pootevřené dveře, zkuste mu pomoci nočním světýlkem do zásuvky.
Hrací prostor
Místo pro relaxaci a hraní her by mělo být dostatečně velké a opticky ohraničené. Skvěle vám s tím pomůže koberec, který zároveň zabrání prochladnutí při hraní na studené podlaze. Pořiďte úložné boxy, skříňky nebo police, aby si dítě mělo kam uklízet své hračky (tedy správněji – abyste vy měli kam uklízet jeho hračky).
Hlídejte bezpečnost a kvalitu
Zařídit pokojíček pro školáka není žádná věda, ale je tu pár pravidel, která se nevyplatí ignorovat. Nábytek vybírejte zejména podle kvality, snažte se pokoj barevně nepřeplácat a nezapomeňte na dostatečné osvětlení místnosti. Všechen nábytek a vybavení by měly být naprosto bezpečné a případně správně připevněné. Nezapomeňte k přípravám přizvat také budoucího majitele pokojíčku, ať se v něm líbí hlavně jemu.
Foto: Igor Starkov, Unsplash