Rostoucí ceny energií, vysoká inflace, nejistá situace ohledně dodávek plynu i blížící se zákaz starých neekologických kotlů. Trápí vás otázka,
jak mít doma vždy teplo, mít možnost reagovat na okamžitou situaci
na trhu s palivy, ale nezruinovat přitom rodinný rozpočet?
Krbová kamna
Do nedávna byla krbová kamna využívána především v období, kdy se ještě nevyplatilo pouštět celý topný systém a bylo potřena pouze přitopit. V budoucnu se pro mnoho majitelů rodinných domů může role krbových kamen radikálně změnit. Domácnosti odkázané pouze na plyn se mohou dostat do situace, kdy nebudou schopny platit zálohy. Pomineme-li elektrické zdroje tepla a teplé vody, jeví se krbová kamna jako ideální alternativní zdroj tepla, některá kamna jsou navíc vybavena plotýnkou, takže na nich v případě nutnosti ohřejete jídlo dětem či teplou vodu. Účinnost krbových kamen se pohybuje mezi 40 a 80 procenty. Jednoplášťová sálavá kamna jsou vhodná pro vytápění pouze jedné místnosti, ale jejich sálající teplo je rychlejší. Oproti tomu dvouplášťová konvekční kamna ohřívají vzduch v mezeře mezi dvojitým pláštěm, ten stoupá a šíří se po místnosti.
Foto: archiv redakce
Schází komín?
Na stavbu komínu myslete už před započetím stavby, ale pokud váš dům komín nemá, není problém ho instalovat dodatečně. Nový komín lze instalovat jak uvnitř domu, tak i na fasádu. Pokud je u starších domů problém s nosným základem,
vyřešíte to pomocí lehkého nerezového třísložkového (nerez/izolace/nerez) komínového systému, který lze ukotvit jak do zdi, tak i do stropu. Aby měl komín správný tah, musí mít správně zvolený průměr vložky, minimální účinnou výšku 5 metrů od zapojení spotřebiče do komína po jeho vyústění a správnou nadstřešní výšku (pokud je komín umístěn do 2 metrů od hřebene střechy, musí být ve výšce 65 cm nad hřeben střechy).
Foto: archiv redakce
Instalaci komína můžete řešit i formou kouřovodu s funkcí komína ukotveného ve zdi či stropě a napojeného přímo na krbovou vložku.
Foto: archiv redakce
Tepelná čerpadla
Rostoucí ceny energií, obavy z dostupnosti plynu i plánovaný zákaz neekologických kotlů – to jsou aktuál-ně nejčastější důvody, proč mnoho lidí volí pro vytápění tepelné čerpadlo. Pro novostavby stačí méně výkonné tepelné čerpadlo, u starších staveb bude nutné čerpadlo výkonnější. Při výběru tepelného čerpadla by měl majitel znát tepelnou ztrátu domu, podle níž mu odborník doporučí výkon zařízení. U novostaveb je to součástí projektu, u rekonstrukce se tepelná ztráta dá stanovit podle předešlé spotřeby topiva. Na českém trhu se lze bohužel často setkat s podvodníky, kteří chtějí za každou cenu uzavřít obchod, a tak klientovi prodají méně výkonné čerpadlo, aby se dostali na nižší cenu. Takové zařízení ale pro vytopení domu nestačí a musí si pomoci využitím záložního zdroje, což pro majitele domu zákonitě znamená vyšší účet za vytápění.
Lze topit fotovoltaikou?
Spojení elektrického sálavého vytápění, fotovoltaiky a vysokokapacitních baterií má v rezidenční i veřejné sféře budoucnost. Řešením je i kombinace elektrického sálavého vytápění a sálavých kamen nebo krbových vložek v rodinných domech. Elektrická energie je jediný univerzální energetický zdroj, který může být nejen bezemisní, ale i ze značné části plně obnovitelný. Ekonomicky silnější část populace může zvýšit svoji energetickou soběstačnost instalací FVE a chytrých bateriových úložišť. Bateriová stanice HES od firmy AERS s kapacitou 41 kWh už takto několik měsíců reálně funguje a aktivně využívá denní spotový trh s elektrickou energií. Tímto způsobem lze v současnosti snížit cenu elektrické energie po většinu roku na předkrizovou úroveň, v období topné sezony potom o něco vyšší, nicméně stále o desítky procent méně než při jejím přímém nákupu.
U tepelných čerpadel je důležitý sezónní topný faktor SCOP, který říká, kolik tepla dokáže čerpadlo vyprodukovat za 1 kW odebraný ze sítě.
Pohoda s rekuperací
Při provozu domácnosti vzniká množství tepla, které odchází nevyužito. Díky rekuperačním jednotkám však můžete tuto odpadní či zbytkovou energii podchytit a recyklovat. Recyklaci tepla řeší poměrně jednoduchý princip, pro který se vžil pojem rekuperace tepla, což znamená zpětné získávání tepla ze znečištěného vzduchu. Rekuperace ovšem předpokládá řízené větrání interiéru, což ale v dnešních novostavbách či rekonstruovaných domech už naštěstí není vzácnost. V principu jde o rozšíření funkce vzduchotechnických zařízení o možnost efektivně nakládat s teplem pomocí rekuperačních jednotek. Činnost těchto jednotek pak spočívá v odvádění ohřátého, ale znečištěného vzduchu do výměníku, kde své teplo předává čerstvému vzduchu, a to bez vzájemného mísení. Rekuperace je však použitelná pouze pro dobře zaizolovaný objekt či byt s těsnými okny a dveřmi.
Foto: archiv redakce
Teplo z klimatizace
Věděli jste, že klimatizace zvládne vytopit celý rodinný dům? Potvrdila to i studie společnosti EkoWATT, která zjistila, že klimatizace skutečně mohou být nejen jediným a dostatečně účinným zdrojem vytápění pasivního rodinného domu, ale že v našich zeměpisných šířkách mohou emisně konkurovat i kotlům na zemní plyn a v kombinaci s odběrem certifikované zelené elektřiny potom i využití biomasy. Některé modely klimatizací jsou tak přímo optimalizované pro vytápění. Kromě posíleného topného výkonu disponují tyto klimatizační jednotky také funkcí rychlého ohřevu prostoru, podlahy či simulací pocitu sálavého tepla. Díky těmto funkcím obytné prostory pohodlně vyhřejete, i když venkovní teplota klesne až na −25 °C. To, aby vaše nohy zůstaly v teple, zajistí funkce ohřívání podlahy, při které proudí horký vzduch ze spodní části jednotky.
Současné rekuperační jednotky jsou schopny předat chladnému a čerstvému vzduchu vstupujícímu do místnosti 30 až 95 % tepla.
Foto: archiv redakce