…vy můžete významně mlčet, s potutelným úsměvem otevřít dvířka spižírny nebo plného mrazáku a předvést, jak šikovně jste zpracovali přebytky letošní úrody.
Mražení
Mražením uchováte v ovoci a zelenině velké množství vitaminů. Je však potřeba dodržovat určité zásady. K zamrazování potravin používejte sáčky nebo dózy k tomu určené. Pokud používáte sáčky, vymačkejte z nich veškerý vzduch, aby nedocházelo k vysušování mražených surovin. Zeleninu s nižším obsahem vody před mrazením spařte v horké vodě nebo páře. Zeleninu s vyšším obsahem vody raději nezamrazujte. Ovoce s peckami a bobule lze mrazit syrové, jablka a hrušky kvůli vysokému obsahu vody jen loupané a spařené horkou vodou.
Zavařování a nakládání
Ať už se vrhnete do přípravy marmelád či povidel, nebo si nachystáte různá čatní, snažte se ovoce či zeleninu nezatěžovat zbytečnými cukry a konzervanty.
Foto: archiv redakce
Marmelády je možné dosladit svařenou hroznovou či jablečnou šťávou, sirupem z agáve nebo datlí, nebo také smícháním méně sladkých druhů s těmi nejsladšími. Důležité je pak používat kvalitní a dokonale čisté zavařovací sklenice, které můžete ošetřit i čistým hadříkem namočeným v alkoholu, a samozřejmě dostatečně zralé ovoce bez známek plísně či hniloby.
Sušení
Sušení ovoce patří k nejstarším a zároveň velmi zdravým způsobům konzervace ovoce a zeleniny. Snížením podílu vody se zároveň snižuje růst a činnost mikroorganizmů, ale ovoce si zachovává maximum vitaminů, které se snadno zničí působením vysokých teplot a oxidací.
Foto: archiv redakce Sušit můžete v troubě na plechu, za teplého počasí i na vzduchu, ale nejjednodušší a nejúčinnější bude sušení v elektrické sušičce. Ovoce je třeba před sušením omýt a případně oloupat a především pečlivě zbavit poškozených nebo natlučených míst.