Chcete mít doma milého človíčka, který je tam s vámi spokojený, a ať je kdekoli, vždycky se těší zpátky domů na svůj pokojíček? Pozorujte ho, naslouchejte mu a plňte jeho přání a potřeby.
Bez starostí
Dětský pokoj pro malé dítě, které ještě nechodí do školy, by měl sloužit především jako herna. Ponechte tedy v místnosti dostatek prostoru k tomu, aby si tam dítě mohlo rozložit hračky a pohodlně si jich užívat.
Touha objevovat
V předškolním věku je dítě aktivní a má touhu objevovat svět. Fantazie pracuje na plné obrátky, tak mu ji pomozte rozvíjet. Třeba tím, že do pokojíčku koupíte stan, kde potomek najde útočiště a bude si připadat jako jeho oblíbený indiánský hrdina. Dítě uspokojí také cokoli, co je v pohybu, třeba houpací kůň nebo síť. Hrou se může stát i uklízení, když k tomu seženete vtipné úložiště.
Foto: archiv redakce
Pro školáky
Rostoucí nábytek
Abyste nemuseli školákovi pořizovat nový pracovní stůl a židli pokaždé, když povyroste, poohlédněte se po nábytku, který výrobci nazývají rostoucí. Od takového stolu můžete očekávat výškově nastavitelné nohy a v ideálním případě i naklápěcí pracovní desku. Správná ergonomická židle by měla mít sedák s možností výškového nastavení, popřípadě opěrku s regulovatelným úhlem, příjemný a prodyšný potah.
Foto: archiv redakce
Úložiště na sešity
Škola s sebou přináší i potřebu většího množství úložných prostor na školní potřeby. Ideálním místem je zásuvkový kontejner na kolečkách umístěný pod pracovním stolem. Modul má v některých případech i sedák, což je praktické z toho důvodu, že na něj může usednout i rodič, který se s dítětem učí, nebo ho lze využít k usazení návštěvy či k odložení učebnice.
Vezmi tužku…
Jen co dítě objeví tužku, spustí se nekonečný proud kreativity. A co na tom, že se to někdy povede na papíře a jindy třeba na podlaze nebo na zdi.
Malířem už od kolébky
Při zařizování dětského pokojíčku bychom neměli zapomínat na interaktivní prvky, které dětem poskytnou další místo na hraní, jež bude rozvíjet jejich kreativitu. Základem je nějaký stůl, který u předškoláka nemusí být ještě plnohodnotný pracovní. Šikovné jsou nejrůznější velkoplošné omalovánky, tabulová barva na zdi či samolepka s tabulovou barvou, popisovací tabule, „malířské“ stojany s rolí papíru.
Foto: archiv redakce
Sladké sny
K výběru postele přistupujte velmi svědomitě, protože tím můžete zásadně ovlivnit náladu dítěte, ale také zdraví. Jen dobře vyspinkané, a tudíž odpočaté dítě vám bude veselým a zdravě se vyvíjejícím společníkem.
Postýlka pro nespavce
Ač máte z příruček nastudovaný návod na to, jak dostat děti včas do postele, spolehněte se na to, že u vašeho potomka fungovat nebude. Pokuste se na to jít drobnou lstí v podobě hezkého polštářku, který si dítě samo vybere a o němž mu budete tvrdit, že se mu v postýlce po vás stýská, nebo příjemným povlečením s obrázkem jeho oblíbené postavičky či hračky. Pomohou i plyšáci a samozřejmě pohádka.
Foto: archiv redakce
Za spánkem do patra
Dilema, zda pořídit dětem do pokojíku patrovou postel, dělí odborníky na dva tábory. Jedni tvrdí, že je to spaní nevhodné, protože na horním lůžku děti nerady spí a je tam také vydýchaný a přehřátý vzduch. Jiní patrovou postel naopak doporučují, protože spaní je pro některé děti mnohem dobrodružnější. V prostoru pod lůžkem může vzniknout místo na hraní nebo k umístění druhé postele.