Přibližně třetinu svého života prospíme, proto je důležité vytvořit v ložnici ty nejlepší podmínky pro hluboký spánek, který potrvá až do rána, abychom svěží a odpočatí vítali každý nový den…
ANATOMICKÉ DOPLŇKY
Někomu k plnohodnotnému spánku kvalitní rošt a matrace prostě nestačí a potýká se s bolestmi krku či zad. Existuje jednoduchá pomoc jak těmto obtížím čelit či jim dokonce předcházet. Ve specializovaných prodejnách si můžete pořídit některý z anatomických polštářů, které jsou vyrobené z nejrůznějších patentovaných materiálů, jež se přizpůsobují vašemu tělu a poskytují mu náležitou oporu. Rovněž tvary polštářů anatomicky odpovídají křivkám těla. Mají také pratelné a hypoalergenní potahy.
POVLEČENÍ JE ZÁKLAD
Až budete vybírat povlaky na přikrývky a polštáře, přizpůsobte barvy a vzory designu postele a zařízení ložnice. Rychlé a levné kosmetické změny dosáhnete, když si pořídíte povlečení, které má z každé strany jinou barvu nebo dekor.
Ložní prádlo dokáže velmi významně ovlivnit kvalitu spánku. Ideální je vybrat povlečení z prodyšného materiálu, které je příjemné na omak a vstřebává pot. Materiál je také dobré přizpůsobit sezóně a teplotě, kterou máte v ložnici.
K pohodlnému a spokojenému užívání také přispěje zapínání lůžkovin. Praktické je zapínání na zip či kovové druky, pěkně vypadá šněrování na stužky, které ale není moc praktické vzhledem k jejich častému nechtěnému rozvazování. Dostačující jsou knoflíky či větší lem.
PŘEHOZY ATD.
Po probuzení je vhodné lůžkoviny nechat vyvětrat a teprve po nějaké době je teprve zastlat. I ustlaná postel s pěkným povlečením může vypadat úhledně, ale nabízí se ještě možnost lůžko překrýt přehozem či plédem.
V zimních obdobích bude vypadat pěkně třeba pletený nebo háčkovaný pléd, případně vlněná deka, v teplejších měsících lůžko osvěží přehoz z hedvábí nebo bavlny či lnu. Na přehoz pak stačí naaranžovat nebo jakoby ledabyle poházet polštáře a máte ložnici jako ze škatulky.
ALTERNATIVNÍ LŮŽKO
Není-li v interiéru místo pro hostinský pokoj, kde by mohla být plnohodnotná postel pro přespávající návštěvy, jež se u vás občas zdrží přes noc, je třeba najít jiné řešení. Aby hosté nemuseli přespávat na zemi na matraci či karimatce, pořiďte si do bytu sedací soupravu nebo pohovku s možností rozkládání. Samozřejmě při výběru hleďte na to, aby se vám svým vzhledem domů hodila, ale také upřednostněte takovou, jejíž rozkládací mechanismus je jednoduchý a k rozložení není potřeba více rukou a koňské síly. Matrace by měla být nedílnou součástí pohovky, která se nemusí nikam odnášet a ukládat. Rozkládacích způsobů je mnoho. Náhradní postel může být třeba ukrytá v soklu válendy, který je vybavený roštem a vysune se dopředu a na něj se uloží matrace, jež je součástí sedáku nebo opěráku. Existují i výklopné systémy, kdy se nadzvedne a vyklopí sedák, na němž už je matrace atd. Myslete ale na to, že je to řešení pouze dočasné a dlouhodobé spaní na takovémto improvizovaném lůžku není vhodné.
KDE NENÍ MÍSTO
Do malého bytu, kde si člověk musí vystačit třeba jen s jednou místností, je ideální pořídit si palandu. Ve vyšším patře vznikne postel, pod ní se najde prostor k umístění stolu, skříní nebo i sezení. Co je třeba ohlídat, je dodatečně vysoký prostor nad lůžkem, aby se člověk při ukládání nebo vstávání neuhodil do hlavy a také aby se tam necítil stísněně. Z hlediska bezpečnosti je nutné zajistit pohodlný přístup do patra a vybrat palandu se stabilní konstrukcí.