O tom, že typový projekt ještě nemusí znamenat unifikovanou výstavbu, svědčí naše návštěvy v domech, které si jejich majitelé dotvořili k obrazu svému. Takový je i dům se zimní zahradou, který vyrostl v šumavské vesničce nedaleko Klatov.
Důvody pro výstavbu rodinného domu lze i v tomto případě vyjádřit jednoduchým matematickým zápisem nerovnice, kdy na jedné straně je čtyřčlenná rodina plus již stísněný panelový byt a na straně druhé vlastní stavební pozemek. Po radikálním rozhodnutí o stavbě zvolili investoři logický postup.
Foto: archiv redakce
Namísto zdlouhavého pronikání do tajů stavebních systémů i právních předpisů upřednostnili zadání výstavby firmě, která jim zajistí vše od projektu přes potřebná povolení až po hypotéku a dům dodá na klíč. Všechny tyto požadavky včetně odpovídající nabídky typových projektů splňovala společnost Ekonomické stavby, jíž nakonec realizaci svého nového domova svěřili. Výstavba trvala přesně jeden rok, firma investorům vyšla vstříc i v jejich přání připojit k obývacímu prostoru zimní zahradu. Subdodávkami již řešili pouze krb, vybavení kuchyně, koupelny a WC.
Příroda na dosah
Tradiční typový dům Ekonomik N7, který si majitelé vybrali, ozvláštnila zimní zahrada. Přidala mu i na uživatelském komfortu, stala se další obytnou místností a nahrazuje rodině pobyt v přírodě, když počasí relaxaci venku nepřeje. Prosklené stěny navíc pomáhají vyhřívat interiér slunečními paprsky.
Foto: archiv redakce
Přístavbě zimní zahrady bylo samozřejmě nutné přizpůsobit projekt, a to jak zrcadlovým převrácením, tak částečnou změnou dispozičního řešení. Dům má úsporný půdorys s minimálním zádveřím. Přízemí se na přání majitelů proměnilo v jeden velký obytný prostor oddělený od vstupu pouze zádveřím. Obětovali šatnu, z níž vznikla potřebná spíž přístupná přímo z kuchyňského koutu, technická místnost se zvětšila. Do zimní zahrady se po úpravách vstupuje z jídelního koutu. Dispozice patra se třemi ložnicemi a velkou koupelnou rodině plně vyhovovala v původní verzi.
Dřevo sjednocuje
Po konstrukční stránce je stavba řešena standardními materiály, jako zdicí systém byly použity tvárnice Ytong, které domu zajistily parametry nízkoenergetické stavby. Střecha má dřevěný krov a krytinu z betonových tašek Bramac.
Foto: archiv redakce
Okna a vstupní dveře jsou plastové v bílé barvě korespondující s omítkou, rovněž tak konstrukce zimní zahrady. Na podlahy v exponovanějších částech byla zvolena dlažba, pro ostatní obytné místnosti pak laminátová plovoucí podlaha. V nadstandardu jsou pouze interiérové celodřevěné dveře. Dřevo hraje v domě velmi důležitou roli. Spolu se zimní zahradou dává domu individuální ráz a protepluje ho. Dřevěné prvky přirozeně sjednocují exteriér i interiér.
Teplo domova
O tepelnou pohodu se kromě samotného zdicího systému stará kombinovaný elektrokotel, v místnostech jsou instalovány klasické deskové radiátory. Již dopředu majitelé počítali s problematičtějšími dodávkami elektrické energie, jak už to mimo větší města bývá, a proto jako pojistku volili krb s krbovou vložkou, z něhož je teplý vzduch přiváděn průduchy do chodby a pokojů v patře.
Foto: archiv redakce
Krb využívají k plné spokojenosti i mimo topnou sezonu, když se ochladí. Výstavba probíhala vzhledem k operativnímu přístupu podle plánu a tři roky užívání potvrdilo majitelům správnost výběru domu i stavební firmy.
***
TECHNICKÉ ÚDAJE
Dispoziční řešení: 4 + 1
Zastavěná plocha: 62,8 m2
Užitná plocha: 98 m2
Konstrukční řešení: nepodsklepená stavba na základové betonové desce, tvárnice Ytong, fasáda dokončená škrábanou omítkou Hasit, střešní krytina Bramac, schodiště z dřevěného masivu
Výplně otvorů: vstupní dveře a okna plastová, interiérové dveře celodřevěné, zimní zahrada plast Podlahové krytiny: dlažba, plovoucí laminátová podlaha
Vytápění: kombinovaný elektrokotel, radiátory, krb s rozvody tepla po celém domě
Kontakt: Ekonomické stavby www.ekonomicke-stavby.cz