Dřevostavby již nejsou v našem prostředí žádnými nováčky. Lidé tak mohou hovořit o životě v nich na základě dlouhodobých zkušeností. Jsou tedy opravdu dobrou volbou? Jaké jsou možnosti a varianty?
PROČ DŘEVOSTAVBU?
Dřevo bylo vždy oblíbeným stavebním materiálem. I půvabné staré roubenky měly na svou dobu dobré vlastnosti a některé z technologií se používají dodnes. Ať již hovoříme o dřevostavbě typu roubenky z masivních komponentů nebo lehké sendvičové konstrukci, důvody pro volbu dřevostavby jsou jasné. Ve valné většině přesvědčí cenová dostupnost a rychlost výstavby. Ačkoliv i zděné stavby mohou díky novým materiálům a technologiím dosahovat parametrů pasivních domů, dá se říci, že se dřevostavby staly nejoblíbenějším typem pro ekologické a ekonomické bydlení. Mnoho lidí také oceňuje, že domy ze sendvičových panelů jsou k nerozeznání od zděných staveb. Díky variabilitě, možnostem konstrukce a v neposlední řadě servisu,který výrobci stavebníkům poskytují, si více lidí troufá splnit sen o bydlení. Podívejme se na toto téma ještě podrobněji.
KLADY DŘEVOSTAVBY
Stavby ze dřeva a sendvičových desek představují variabilní stavební technologii. Na základovou desku založenou na vhodném podkladu se jednotlivé části sestaví za velmi krátkou dobu. Komponenty lze upravit i mnoha atypickými způsoby. Výstavba trvá od základové desky ke kompletně obyvatelnému domu v průměru 4 měsíce a například skromný, ale komfortní bungalov dispozice 4 + 1 se dá pořídit od 900 000 Kč. Díky suché technologii výstavby lze stavět celý rok. Zděné domy déle prosychají, ale v dřevostavbě můžete bydlet hned po dokončení. Dřevěný dům se rychle prohřívá, a je-li vybaven rekuperací, fotovoltaikou, klimatizací a dalšími chytrými regulačními systémy, stává se pasivním domem s levným a ekologickým provozem. Dřevostavbu volí zejména mladé rodiny nebo senioři jako komfortní levné bydlení.
NEVÝHODY DŘEVOSTAVBY
Ne všechny typy se hodí do každého prostředí. Zejména kvůli vlhnutí, drsnějšímu klimatu nebo častému výskytu povodní. Vlhnutí a plísně jsou obecně největší problémy, které je třeba u dřevostaveb dobře ošetřit. Zejména se jedná o kondenzaci páry v samotné konstrukci i kritických místech, například v koupelně nebo v kuchyni.
Při chladném počasí bohužel tyto domy rychle vychládají, proto jsou nejekonomičtější při stálém obývání nebo jako letní bydlení. Zejména sendvičové stavby jsou náročnější na řešení kročejové neprůzvučnosti. Patrové domy vyžadují perfektní zajištění stability konstrukce. Životnost komponentů je nižší než u kamene, betonu či cihel, ale i tak se pohybuje v desítkách let. Kdo chce postavit domov pro několik generací, investuje raději do cihlové nebo panelové stavby.
TYPOVÁ DŘEVOSTAVBA
U všech druhů dřevostaveb lze najít typový projekt. Dodavatelé běžně nabízejí typové roubenky i kanadské sruby. Nejširší nabídka je v oblasti sendvičových konstrukcí. Každý jistě najde dům podle svých představ. Vzrůstající oblibě se těší zejména menší jednopatrové bungalovy. Jsou skromné, ale poskytují veškeré pohodlí. Provoz a údržba jsou snadné. Dispozičně i cenově se v podstatě jedná o standardní byt s vlastní zahradou jako bonusem. Velkorysejší modely montovaných domů nabízejí velkou škálu stylů a v rámci jednoho typu i mnoho individuálních variací. I typová stavba tak může působit originálně či se přizpůsobit charakteru okolní zástavby. Vyberou si milovníci moderních i tradičních tvarů. Výhodou typových staveb je i to, že se většinou jedná o léty a mnoha lidmi vyzkoušené a osvědčené konstrukce.
ATYPICKÁ DŘEVOSTAVBA
Mnoho lidí by se s typizovaným domem nesmířilo a chtějí obydlí, které bude odrážet jejich konkrétní představy. Nespokojí se ani s individuálním přizpůsobením typového projektu a jsou ochotni podstoupit i náročnější proces výstavby. Není to nutné. Mnoho dodavatelů typových staveb je připraveno poskytnout servis spojený s přípravnými projektovými pracemi, s průzkumy staveniště, inženýrských sítí a jejich napojení, zajistit studie, projekty pro stavební řízení, technický dozor, ale i poradenskou činnost při výběru staveniště či při výběru nejvhodnějšího materiálu a technologie. Zákazníci mají možnost si objednat vše jen do fáze hrubé stavby a individuálně pak dům dokončit. Jen správně navržená a provedená dřevostavba plní své funkce a je vhodné využít služeb odborníka s bohatými zkušenostmi se stavbou těchto objektů.
Milovníci přírodních materialů se budou zajímat spíše o stavby s alespoň částečným dřevěným obkladem fasády nebo o klasické roubenky či sruby. Dřevem se dá samozřejmě obložit i fasáda domu montovaného ze sendvičových komponent. Působí pak jako čistě dřevěná stavba. Majitelé celodřevěných nebo dřevem obložených staveb uvádějí jednu vlastnost, která dává bydlení další rozměr. Tyto domy voní! Cítíte to, když se slunce opírá do fasády, a pokud je i vnitřní dřevěné obložení, vůně dřeva vytváří příjemnou atmosféru. Vnější dřevěné obložení je i esteticky vděčné. Dokáže ozvláštnit a oživit fasádu i jinak nepříliš výrazné typové stavby. Podle druhu dřeva a typu impregnace se dá dosáhnout i zajímavé patiny a tvář domu se v průběhu času mění, žije, vyzrává. Dřevo si pohledově výborně rozumí s kamenem i režným zdivem.
JAKO ZDĚNÝ DŮM
Největší obavou v souvislosti se stavbami ze sendvičových komponentů je, že budou vypadat jako neslavně proslulé papíráky a budou mít i stejné (špatné) vlastnosti. Vývoj v technologiích však od dob prvních montovaných pionýrů postoupil a dnešní dřevostavby mají téměř stejné vlastnosti i vzhled jako zděné stavby.
Fasáda se dá dokončit klasickou omítkou nebo lze použít různé typy obkladů. Pokud dům obložíte například cihlovým obkladem v kombinaci se dřevem nebo kamenem, nikoho ani nenapadne, že by se mohlo jednat o lehkou montovanou konstrukci. Na střechu je možné použít všechny druhy krytiny. Na vnitřní stěny lze také použít běžné stěrky nebo obklady. Vnitřní stěny jsou při precizním provedení dokonale hladké, což vynikne zejména při LED osvětlení, které umí zvýraznit každou nerovnost.