Moderní domácnosti vybavené drahými spotřebiči a elektronikou jsou neodolatelným lákadlem pro zloděje. Zabezpečení majetku je proto v dnešní době nezbytné.
NARUŠITELÉ SOUKROMÍ
Rafinovanost a drzost zlodějů stále vzrůstá. Většina z nás o vloupání v sousedství slyšela, nebo jej zakusila na vlastní kůži. Někteří majitelé chat a chalup často berou vloupání již jako běžnou součást života. Pokud se narušitelé soukromí domnívají, že narazili na tučné sousto, nelitují času a námahy na přípravu. Vytipovaný objekt jsou schopni dlouhodobě sledovat a v nejvhodnějším okamžiku bleskově vyloupit. Člověk často mávne rukou nad tím, že mu zmizela nová drahá televize, ale určitě vám potvrdí, že daleko horší je ten pocit, že někdo cizí vstoupil do jeho nejintimnějšího soukromí. Člověk pak ztratí jistotu nedotknutelnosti obydlí a cítí se bezbranně. Psychologové tvrdí, že vloupání je jedním z psychicky nejnáročnějších zážitků, právě kvůli ztrátě pocitu jistoty a bezpečí. Správným receptem proti narušitelům je vybavit obydlí bezpečnostními prvky.
Foto: archiv redakce
PŘED DOMEM ZA DOMEM…
Rodinné domy a vilky jsou pro zloděje velkým lákadlem a příslibem vydatné kořisti. Často jsou od okolí izolované a ani nejbdělejší soused si nevšimne, že se děje něco podezřelého. Protřelí lupiči pečlivě sledují, kdy jsou obyvatelé doma a umí i přesně odhadnout, odjíždí-li rodina na delší dovolenou nebo jen kratší výlet. Čas dovolených je z tohoto důvodu nejrizikovější, ale časté jsou i případy, kdy lupiči přišli na návštěvu, i když byli všichni obyvatelé doma. Běžné jsou bohužel i případy vyloupených bytů. Zlodějům v tom hodně ulehčujeme situaci sami. Zejména ve větších bytových domech obvykle ani neznáme sousedy na patře a zpravidla si svého okolí moc nevšímáme a okolí si nevšímá nás. Více než v komunitě žijeme v anonymitě a zloději naší lhostejnosti využívají. Co tedy můžeme udělat pro své bezpečí?
STRÁŽCE PRAHU
Přínos zabezpečení je daleko vyšší než vynaložené náklady. Zvláště u novostaveb je v dnešní době zabezpečení objektu samozřejmostí. Základním prvkem ochrany domova jsou bezpečnostní dveře.
Na výběr je široký sortiment a několik stupňů bezpečnosti. Bezpečnostní dveře ochrání obydlí nejen proti vyloupení, ale mohou plnit i protipožární funkci. Jen instalace bezpečnostních dveří a zámků ale nestačí. Slabým místem jsou i okna, a to nejen ta v přízemí nebo v prvním patře.
Foto: archiv redakce
Až 80 % zlodějů proniká do objektu oknem. V přízemí a až do 4. patra je tedy vhodné instalovat mříže nebo uzamykatelnou bezpečnostní roletu. Uzamykatelná okna s bezpečnostním sklem jsou také vhodnou variantou. Podle současného průzkumu většina pachatelů loupeží považuje za nejvhodnější dobu pro uskutečnění svého záměru noc a vůbec jim nevadí, že nic netušící majitel doma spí. Podléháme totiž mylnému dojmu, že když jsme doma, nikdo nezvaný k nám nepřijde, a často necháváme dveře nezamčené, okna otevřená a alarm vypnutý.
CHYTRÝ HLÍDAČ
V celkové investici na pořízení domu či bytu tvoří rozpočet na elektronický hlídací systém malou položku. Cena za hlídání objektu alarmem napojeným na bezpečnostní centrum je v porovnání s pocitem bezpečí a jistoty ochrany našich blízkých opravdu zanedbatelná.
Mnoho lidí spoléhá na pomoc hlídacího psa, ale ani ostrý zvířecí strážce zpravidla zloděje neodradí. Profesionální a zkušený lupič si se psem snadno poradí. Pes také celkem těžko popíše pachatele a průběh loupeže policii. Počítejte s tím, že zloděje většinou neodradí ani houkající siréna. Spoléhají na nevšímavost okolí. Je tedy ideální zabezpečit objekt systémem trvale napojeným na bezpečnostní centrum s možností fotoverifikace či videoverifikace poplachu.
Foto: archiv redakce
Po vizuálním potvrzení útoku vyšle bezpečnostní centrum zásahovou jednotku, která má šanci zloděje zajistit při činu. Pokud systém ohlásí vloupání jen vám, bude trvat dlouho, než uvědomíte policii a ta na místo přijede. Sami narušitele nikdy nezadržujte. Pachatelé jsou většinou velice agresivní a neštítí se ničeho. Dobře ochráněný domov je v dnešní uspěchané době základem spokojeného života.
ZABEZPEČENÍ VRAT
Garážová vrata jsou dalším důležitým bezpečnostním prvkem. Pokud je garáž propojena se vstupem do obytného prostoru, je nutné ji opravdu dobře zabezpečit. Vrata samozřejmě musí být funkční, bezpečná, kvalitní a hezká.
Výrobci běžně nabízejí vrata na míru. Nová vrata tedy lze instalovat bez větších stavebních úprav. Sekční garážová vrata představují klasiku. Zasouvají se pod strop a jsou vhodná pro většinu garáží. Posuvná vrata se hodí do garáží s nízkým stropem. Výhodou rolovacích vrat je úspora místa pod stropem a nemusíte od nich udržovat odstup. Klasická dvoukřídlá vrata jsou dobrou volbou tam, kde chceme zachovat tradiční vzhled.
Foto: archiv redakce
K pohodlné obsluze je nezbytné dálkové ovládání. Zejména pozdě v noci uvítáte, že nemusíte vystoupit z auta a nebudete snadným terčem případného útočníka. Nejlepší je pořídit si bezpečně zašifrované dálkové ovládání. Výhodné je garážová vrata vybavit uzamknutím, které funguje i při výpadku elektřiny. Vrata by měla mít ochranné prvky proti zhmoždění nebo sevření při manipulaci.